Katolická charismatická obnova si letos připomíná 50. výročí svého vzniku.
Součástí oslav v Římě jsou od 31. května do 4. června modlitební setkání, sympozia, koncerty, výstavy, konference, workshopy a adorace ve čtyřech hlavních římských bazilikách, informuje o tom Vatikánský rozhlas.
Důležitým bodem programu je vigilie s papežem Františkem v sobotu 3. června na otevřeném prostranství Circo Massimo. Očekává se, že na ekumenické setkání s papežem v předvečer Letnic přijde více než 30 tisíc lidí z Itálie a dalších 130 zemí.
Na výročí Katolické charismatické obnovy se kromě 600 katolických kněží a 50 biskupů zúčastní na výslovné přání papeže i zástupci jiných křesťanských církví a společenství.
[adrotate banner=“14″]
Historie katolického charizmatického hnutí sahá ke katolické Duquesne Universitě v Pittsburghu V lednu 1967 se profesoři Ralph Keifer a Patrick Bourgeois zúčastnili modlitebního setkání, kde přijali křest Duchem svatým.
V únoru 1967 požádali další lidé na víkendovém shromáždění na Duquesne University profesora Keifera, aby se za ně modlil, přijali Ducha svatého a mluvili v duchovních jazycích. Tomuto víkendu se dnes říká „Duquesne víkend“ a považuje se za počátek katolické charizmatické obnovy ve Spojených státech.
Charismatická zkušenost se brzy rozšířila za hranice univerzity a začala ovlivňovat život ve farnostech a dalších katolických institucích. První konference se začaly pořádat na kampusu Notre Dame v South Bend v Indianě v polovině 70 let minulého století.
V roce 1975 přišlo deset tisíc poutníků z více než šedesáti zemí světa do Říma, aby dosvědčili svoji věrnost katolické církvi. Papež Pavel VII. tehdy označil obnovu jako „velkou šanci pro církev a svět.“
Charizmatická obnova je založená na křtu v Duchu svatém, kdy Boží duch obnoví člověka a naplní ho milostí. V současné době je rozšířená do více než 200 zemí a dotkla se životů více než 120 miliónů katolíků. Hnutí roste hlavně v Africe a Jižní Americe.
-mn-
Foto: Wikimedia, ilustrační