Křesťan dnes

Katolíci přivítali dohodu mezi Pekingem a Vatikánem, pochyby ale zůstávají

kardinál Zen

Peking – Čínská oficiální katolická církev uvítala kontroverzní dohodu o jmenování nových biskupů mezi Vatikánem a čínskou vládou.

Katolická církev v Číně je rozdělena mezi oficiální vlasteneckou, která podléhá dohledu státu, a podzemní církví. Vatikán v sobotu podepsal dohodu o dlouho očekávaném poskytnutí práva na jmenování biskupů oficiální církve, i když kritici okamžitě označili dohodu za ústupek komunistické vládě. Předběžná dohoda, podepsaná v Pekingu zástupkyněmi ministrů zahraničí z obou stran, byla oznámena jako je papež František na navštěve pobaltských krajín.

Státní církev prohlásila, že „bude trvat na cestě prospěšné pro socialistickou společnost pod vedením Čínské komunistické strany“. Dále doufá, že vztahy mezi Čínou a Vatikánem se budou zlepšovat, dodala oficiální církev v komentářích na svých internetových stránkách.

Dohoda zahrnuje, že papež uzná sedm čínských biskupů, kteří byli vysvěceni bez souhlasu Vatikánu. V budoucnu budou nové biskupy navrhovat společně s čínskými orgány místních katolických komunit. Jména kandidátů budou odeslána do Vatikánu a papež přijme konečné rozhodnutí. Vatikánský státní tajemník kardinál Pietro Parolin uvedl, že „dnes jsou poprvé všichni biskupové v Číně ve společenství s římským biskupem.“

Někteří kritikové se však domnívají, že Vatikán příliš ustoupil čínské vládě, která se v posledních letech stále více staví vůči náboženství nepřátelsky. Kardinál Joseph Zen, bývalý arcibiskup Hongkongu, který vedl opozici proti dohodě, řekl o vyjednavačích Vatikánu: „Předhazují stádo vlkům. Je to neuvěřitelná zrada. Důsledky budou tragické a dlouhotrvající, nejen pro církev v Číně, ale pro celou církev, protože to poškozuje její důvěryhodnost. Možná proto smlouvu zachovávají v tajnosti,“ řekl Zen v rozhovoru ve čtvrtek.

Vatikánské zdroje uvedly, že dohoda nebude zveřejněna a v budoucnu je možné ji přezkoumat a vyladit.

 

Překlad: Michal Nosál Zdroj: Christian Today  Foto: YouTube, kardinál Joseph Zen 

Exit mobile version