Křesťan dnes

Karel Řežábek: Dobrá chvála je pravdivá

Rozhovor s pastorem KS Plzeň, hudebníkem a skladatelem chvalozpěvů

 

Dnešní chvalozpěvy jsou jiné než v 90. letech. V čem vidíš nejdůležitější rozdíl?

V tom, co je důležité, žádný posun nevnímám. Stejně jako tehdy jde o to, vyjádřit písní něco autentického – zkušenost s Bohem nebo třeba i nějaký svůj boj, ale zároveň to spojit s nadějí nebo s tím, čemu věřím z Boží strany. To se nezměnilo. Dobrá chvála je pořád založena na tom, že je pravdivá, že text není rozpojen s tím, co člověk sám žije.

 

Když vedeš chvály, podle čeho vybíráš písně?

Vybírám ty, které obsahují to, co jsem právě řekl – nebo mám odezvu od lidí, že to pro ně obsahují. Takže hrajeme i některé „staré fousatky“, protože k lidem pořád mluví. Chval je spousta; jde jen o to, vybrat ty, které se budou potkávat s tím, kde jsem já nebo hudební skupina nebo lidé, kteří to poslouchají. Snažím se, aby to spektrum bylo široké.

 

Nezdá se ti, že se dnes skládá méně chvalozpěvů než dřív?

Připadá mi, že písní vzniká dost. Třeba ne tolik v protestantském prostředí, ale v katolickém vzniká spousta nových českých chval. Zdá se mi, že to, co jsme prožívali v dobách konferencí „Hrejte dobře a zvučně“ v Brně v 90. letech, prožívají dnes oni – a je to stejně krásné a stejně silné. Tehdy se katolíci chodili učit k nám, dnes bychom se my mohli ledacos přiučit od nich.

 

V čem vidíš silné stránky české církve?

Obecně se mi na Češích líbí, že jsou hlubocí. Někdy je těžké se k nim přiblížit, dostat se pod jejich ochranné vrstvy, ale když se to podaří, když k sobě někoho pustí, může vzniknout hluboký vztah. Myslím, že česká církev je tímhle krásná – jde nám o hloubku, o ryzost, nechceme jen klouzat po povrchu.

 

V čem naopak česká církev potřebuje změnu?

O tom nemám přehled. Vůči každému společenství – ať už církvi či sboru – má Pán Bůh vždycky něco v diáři. Jde jen o to, objevit, co je ta první věc, kterou potřebujeme řešit.

 

Co tedy má podle tebe Pán Bůh v diáři pro váš sbor?

Řeknu, za co se pravidelně modlím: Jednak mi leží na srdci to, abychom byli lidmi, kteří poznávají, prožívají a předávají Boží lásku. Aby to nebylo jen jedno nebo dvě z toho. Abychom nebyli jen těmi, kdo poznávají, ale neprožívají, nebo těmi, kdo poznávají a prožívají, ale nepředávají dál.

A zadruhé, modlím se za to, aby každý obyvatel Plzně osobně znal někoho, kdo zná osobně Ježíše. Přeju si, abychom byli přátelé nejen uvnitř církve, ale abychom byli přáteli i s lidmi, kteří v církvi nejsou. Jednak proto, abychom lépe porozuměli jejich světu a jejich pohledům na věci, ale i proto, že v tom blízkém vztahu pro ně můžeme být požehnáním a oni můžou vidět, jak se žije život s Ježíšem jako Králem a Spasitelem. Moc bych si přál, aby pak řekli: „Jsem tak rád, že jsem měl mezi přáteli právě tohohle člověka, protože jsem na něm viděl Ježíše a pomohlo mi to, abych ho poznal.“

 

Co ti v poslední době udělalo radost?

Z největšího plzeňského obvodu vzešla poptávka, jestli bychom kurzy partnerských a vztahových dovedností, které dělám pro manželské páry, nemohli v nějaké zhuštěné formě pořádat i pro žadatele o sňatek. Teď na tom pracujeme, kurz se jmenuje Čtyři klíče. Nebude to podmínka svatby, ale když si snoubenci přijdou na úřad pro formuláře, dostanou pozvánku i na kurz, kde by se mohli dozvědět něco, co by jim mohlo v jejich vztazích pomoct. To mě těší.

 

Jaký máš teď před sebou cíl, kam v životě dál směřuješ?

Chtěl bych pořád růst, nezastavit se, neustrnout. Především ve vztahu s Bohem, ale i v porozumění Písmu, ve službě druhým lidem, v tom, jaký jsem – jako manžel, táta, děda, kamarád… Ale to není moc konkrétní, že? (smích)

 

Autor: Tomáš Coufal

Ukázka z rozhovoru, který v plném znění vyšel v lednovém vydání mezidenominačního měsíčníku Život víry. Karel Řežábek v něm dále vzpomíná, proč se vzdal pozice vedoucího chval, jak se stal pastorem nebo jak mu pomáhá znalost psychologie.

Hlavním tématem čísla jsou „Ženy v čele“. Mají ženy stát ve vedoucích pozicích v církvi? Časopis nabízí argumenty pro a proti i pohledy některých žen-vedoucích.

Dále v lednovém čísle najdete ohlédnutí za životem evangelisty Reinharda Bonnkeho, příběh čtenářky, virtuální historický rozhovor s evangelistkou Kathryn J. Kuhlmanovou, zprávy, recenze, kalendář křesťanských akcí a mnoho dalšího.

Více na www.zivotviry.cz.

Exit mobile version