Kardinál Joseph Zen se v pátek při příležitosti 32. výročí masakru na náměstí Nebeského klidu modlil za oběti. Rovněž ve své homilii vyzval k nastolení spravedlnosti.
„Odmítáme být pesimističtí,“ cituje kardinála Zen Catholic News Agency. „Nebudeme zklamáni. Při památce zemřelých – těch, kteří byli zabiti před 32 lety, se také modlíme za to, aby Pán vedl představitele státu, aby kráčeli po cestě spravedlnosti a pokoje.“
SOUVISEJÍCÍ – Hongkongské kostely čelí vyhrůžkám za připomenutí masakru na náměstí Nebeského klidu
CNA připomíná, že 4. června 1989 čínská vláda po téměř dvouměsíčních protestech zabila velké množství převážně studentů, kteří žádali demokratické změny. Podle zveřejněných informací se mělo jednat nejméně o 10 tisíc osob, které armáda na příkaz komunistické strany zabila.
Hongkongské orgány již druhý rok po sobě omezily plánované akce na připomenutí památky masakru, údajně tak činí z důvodů souvisejících s pandemií. V roce 2020 se tisíce občanů přes zákaz policie, zúčastnilo připomínkových akcí.
Kardinál Zen v pátek řekl, že vzpomínky na masakr můžou „postupně mizet, ale zdá se, že se znovu objeví před našima očima“.
Kritika Číny a bojkot olympiády
„Tito jednotlivci měli vznešený a jednoduchý požadavek: Uznat a respektovat naše lidská práva, která jsou zakotvena ve Všeobecné deklaraci lidských práv,“ řekl podle CNA americký ministr zahraničí Antony Blinken o demonstrantech na náměstí Nebeském klidu. „Místo toho, aby důstojně a otevřeně debatovaly o tomto požadavku, reagovaly orgány ČLR násilím.“
Demokratická politička Nancy Pelosiová dokonce vyzvala k diplomatickému bojkotu nadcházejících zimních olympijských her v roce 2022, které se mají konat v Pekingu. „Svět nemůže postupovat, jako by nebylo nic špatného na pořádání olympijských her v zemi, která páchá genocidu a porušuje lidská práva,“ uvedla. „Ticho v této otázce umožňuje Číně v tom pokrčovat.“
SOUVISEJÍCÍ – Kardinál Zen má po schválení kontroverzního zákona obavu o svobodu Hongkongu
Republikánský senátor Chris Smith, uvedl, že Američané se musí znovu zavázat „ke svobodě každého muže, ženy a dítěte žijícího v Číně. Musíme se odvážit doufat, že nikdy nebudete unavovat konáním dobra a houževnatě pracovat pro nastolení lepších zítřků.“
„Demokratická Čína – ta, která respektuje lidská práva a řídí se právním státem – nepředstavuje žádnou hrozbu pro své vlastní obyvatele, region nebo svět,“ uvedl Smith. „Věřím, že jednoho dne bude Čína svobodná.“
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 11. června 2021 Foto: Wikimedia Commons – kardinál Zen