Nominace Hany Lipovské ČBK do Rady ČT už dlouhodobě kritizují určité kruhy v katolické církvi. Bývalý poslanec Miloslav Kalousek požádal kardinála Duku, aby jednal.
Nejedná se o první Kalouskovou kritiku Hany Lipovské. V listopadu loňského roku se spolu s Karlem Schwarzenbergem obrátili na ČBK se žádostí, aby kvůli „nenávistným útokům“ na Českou televizi vyzvali své reprezentanty, konkrétně Hanu Lipovskou a Maxe Kašparů, k rezignaci na jejich posty.
„V posledních dnech jsme svědky nenávistných útoků na veřejnoprávní média, konkrétně na Českou televizi. Nešťastnou shodou okolností se stalo, že mezi ty, kteří se snaží Českou televizi zničit, patří lidé, které nominovala biskupská konference a katolické církevní kruhy,“ napsali oba bývalí politici a zakladatelé strany TOP 09.
Kardinál Duka její zvolení naopak přivítal a ocenil její ekonomické znalosti a vysokou osobní integritu. Kalousek tehdy Dukův tweet zareagoval slovy, že kvůli její nominaci přemýšlí o vystoupení z katolické církve.
Plzeňský biskup Tomáš Holub se v srpnu veřejně ohradil proti slovům Hany Lipovské. Kritizoval to, že nazvala zakladatele Evropské unie povýšenými elitáři, kteří pohrdají člověkem. „Vnímám to tak, že Lipovská pošlapává hodnoty společného postupu a solidarity v rámci Evropy,“ řekl v zářijovém rozhovoru pro Deník N Holub.
Lipovská vzbudila pozornost svými výroky o tom, že nerozumí smyslu existence veřejnoprávních médií. Televizní tvorbu prý sice nesleduje, ale nezná jediný pořad ČT, který by nemohla vysílat televize komerční. Duka již dříve Lipovskou hájil. „Musíme si uvědomit, že přece musí v Radě ČT být i opozice a kritické hlasy,“ napsal na svém facebooku.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 9. dubna 2021 Foto: Wikimedia Commons – Miloslav Kalousek