Moskva – Ruský nejvyšší soud oficiálně vykázal Svědky Jehovovy ze země a označil tuto náboženskou komunitu za extrémistickou organizaci. Soud nařídil zestátnění jejich majetku a uzavření jejich hlavní centrály. Ruská ministryně spravedlnosti Světlana Borisová uvedla, že svědci Jehovovi představují hrozbu pro práva občanů a veřejnou bezpečnost.Tento krok je však velmi závažný a zanechává náboženské komunity a jiné skupiny ve strachu o jejich bezpečnost a svobodu.
Čím se Svědkové Jehovovi odlišují od křesťanů? Jaké mají učení? Zde je pět věcí, které bychom měli vědět.
Začalo to studiem Bible
Náboženská společnost Svědků Jehovových byla založena Charlesem Taze Russellem, který v roce 1870 založil skupinu za účelem studia Bible v Pittsburghu v Pensylvánii. Russell však brzy začal zpochybňovat tradiční křesťanskou věrouku. Jeho učení zdůrazňovalo současnou realitu jako „poslední dny“ s bezprostředním návratem Krista. Jeho skupina se stala známá jako „Watch Tower Society“ a s tímto jménem je spojována dodnes. Svědkové Jehovovi používají svůj alternativní překlad protestantské Bible, známé pod názvem Svaté písmo – Překlad nového světa.
Jsou to křesťané?
Svědkové Jehovovi odmítají křesťanské učení o Trojici, takže pokud odmítají podstatu křesťanského vyznání, nejsou křesťany. Učí, že Ježíš byl stvořen Bohem a neexistoval předtím u Boha, jak věří křesťané. Svědkové nepovažují Ježíše Krista za Boha, ale za Božího Syna, prvního z andělů a první Boží stvoření vůbec. Duch svatý není Boží osoba, ale je spíše Boží „aplikovaná síla“. Důraz se klade na samotného Boha nazvaného „Jehova“, který je reprezentací tetragrammatonu, Božího hebrejského jména uvedeného ve Starém zákoně (obvykle přeloženého jako Jahve). Svědkové nevyučují vrozenou nesmrtelnost lidské duše.
Neslaví Vánoce, Velikonoce ani narozeniny
Svědkové Jehovovi kladu důraz na oddělení od společnosti. Například neslaví Vánoce, Velikonoce, narozeniny, státní svátky ani žádnou příležitost která je na počest někoho jiného než Ježíše. Aby se děti Svědků Jehovových necítily ochuzeny o oslavy narozenin, někteří se rozhodli pro spontánní dávání dárků.
Neslouží v politice ani v armádě
Dalším příkladem jejich distance od společnosti je to, že se snaží být politicky neutrální, nevyhledávají veřejně funkce a odrazují od voleb. Namísto toho zdůrazňují občanství v Kristově nebeském království. Také odmítají vlastenectví, včetně národní služby a slibů věrnosti a neslouží v armádě. Zdůrazňují bratrství, které přesahuje národní hranice.
Taktéž jsou nechvalně známí pro své kontroverzní odmítání krevních transfuzí, dokonce i v situacích přímého ohrožení života. V případě ruského zákazu skupiny země uvedla, že postoj svědků Jehovových k transfuzi krve je v rozporu s ruskými zákony o zdravotní péči.
Jsou aktivní a evangelizují
Skupina a její publikace Strážní věž se nacházejí po celém světě a její členové často stojí na ulicích a zvou kolemjdoucí, aby se dozvěděli více o jejich víře. V roce 2016 skupina uvedla celosvětový průměr 8,13 milionů „zvěstovatelů“, misijně aktivních dobrovolníky, kteří se nějakým způsobem podílejí na veřejné kazatelské službě, a tvrdí, že se jejich počet každoročně zvyšuje o 1,8%.
Zdroj: Christian Today
Foto: Creative Common Search