Jeruzalém/Ammán – Jordánské ministerstvo zahraniční kritizovalo dnešní návštěvu dvou izraelských krajně pravicových ministrů na Chrámové hoře v Jeruzalémě a označilo ji za útok na posvátné místo islámu, který bude mít své následky. Informovala o tom místní média. Podle deníku Haarec návštěvu kritizovalo i radikální palestinské hnutí Hamás, jehož mluvčí ji označil za „eskalaci náboženské války vedenou okupanty“.
Ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir dnes ráno spolu s ministrem pro Negev a Galileu Jicchakem Wasserlaufem navštívil Chrámovou horu, která je posvátná pro muslimy i židy. Nemuslimové ale na ni smí jen v určitých časech a nesmějí se tam modlit. Ben Gvir v minulosti opakovaně prohlašoval, že chce tato pravidla změnit.
SOUVISEJÍCÍ – Netanjahu oznámil, že do konce ramadánu budou mít židovští návštěvníci zakázaný vstup na Chrámovou horu
Na dnešek připadá svátek tiša be-av, jímž si židé připomínají několik tragických událostí svých dějin, včetně zničení židovského chrámu na tomto pahorku, muslimy nazývaném Haram aš-Šaríf (Vznešená svatyně).
Jordánské ministerstvo zahraničí označilo návštěvu ministrů za porušení „posvátnosti“ mešity Al-Aksá, za „provokativní čin extremistů“ a flagrantní porušení
mezinárodního práva. Kromě mešity Al-Aksá je na pahorku i muslimská svatyně Skalní dóm, obě spravuje nadace, jejíž členy jmenuje Jordánsko. Bezpečnost na pahorku zajišťuje Izrael.
Rovněž palestinské ministerstvo zahraničí dnes odsoudilo pobyt dvou krajně pravicových izraelských ministrů na Chrámové hoře a uvedlo, že izraelská vláda „oficiálně podporuje opakované útoky vůči mešitě Al-Aksá“ a snaží se změnit status quo Chrámové hory. Taková obvinění opakovaně odmítl premiér Benjamin Netanjahu, v jehož koaliční vládě úřadující od prosince jsou i ultraortodoxní strany.
Ben Gvir šel od nástupu do úřadu ministra loni v prosinci na Chrámovou horu už potřetí. Rovněž v květnu si tím vysloužil kritiku od Jordánska, ale také od dalších muslimských zemí, včetně Spojených arabských emirátů či Egypta. Také mluvčí amerického ministerstva zahraničí ji označil za „provokaci“ a vyjádřil obavy kvůli Ben Gvirově „pobuřující rétorice“. Ben Gvir totiž na Chrámové hoře prohlásil: „Jeruzalém je náš, stejně jako celý Izrael.“
Chrámová hora leží ve východním Jeruzalémě, jehož se Izrael spolu se Západním břehem Jordánu a Pásmem Gazy zmocnil za války v roce 1967. Z Pásma Gazy se v roce 2005 na základě mírových dohod stáhl a nyní tuto oblast ovládá palestinské hnutí Hamás, východní Jeruzalém Izrael anektoval a na Západním břehu, který okupuje, vláda toleruje rozšiřování židovských osad, ačkoli to většina mezinárodního společenství považuje za nelegální.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 27. července 2023 Foto: Pixabay – Chrámová hora