Křesťan dnes

Jediný pašijový betlém v ČR v Bechyni zahrnuje více než dvě stovky postav

Bechyně – Více než dvě stovky postav zahrnuje pašijový betlém v Bechyni na Táborsku, který je jediný svého druhu v Česku. Rodina řezbářů Šedinů na něm pracuje od roku 2016. Zatím stále není dokončený a počet postav ještě poroste. Novinářům to dnes řekl jeden z řezbářů Libor Šedina.

Betlém je přístupný veřejnosti. Šedinovi jej vystavují v garáži svého domu v Bechyni. Zatím neví, kolik postav betlém nakonec bude mít. „Finální číslo jsme si neurčili. Budeme postupně přidávat, ale limituje nás prostor, který zde máme,“ uvedl Šedina.

SOUVISEJÍCÍ V želivském klášteře připomenou velikonoční příběh hrané prohlídky i hudba

Se svým otcem navazuje na rodinnou tradici. Řezbářskému řemeslu se už věnovali jejich předci, kteří rovněž vytvořili pašijový betlém, a to v roce 1916. „Vystavovali jej do přibližně do roku 1948. Jenže minulý režim těmto věcem nepřál a obecně potlačoval víru a náboženství. Betlém rodina 20 let skrývala, pak jej potajmu vyvezla do zahraničí. Kdyby jej u nás objevili, asi by ho nečekal dobrý konec, protože takové věci se tehdy pálily,“ řekl Šedina. Dodal, že rodina neví, kde se přesně nyní betlém z roku 1916 nachází. Mají jen informace o tom, že by měl být v řeholnickém řádu františkánů v Bavorsku.

Řezbáři z rodu Šedinů se v minulosti věnovali převážně betlémům vánočním, které jsou populárnější. Vyráběli je hlavně na zakázku pro farnosti. O tom, že rodina v minulosti vytvořila pašijový betlém, se Libor Šedina dozvěděl až po listopadu 1989. „Bylo to tajné, vůbec se o tom doma nemluvilo. Hlavně kvůli tomu, aby nás pak za to někdo neperzekvoval. Děda říkal, že bylo lepší, aby se to nezveřejňovalo, protože bychom za to pykali,“ uvedl.

Pašijovému betlému dnes v Bechyni požehnal před nadcházejícími Velikonocemi světící biskup českobudějovický Pavel Posád. Velikonoce jsou pro křesťany největším svátkem, ale Šedina uvedl, že pro laickou veřejnost nemají tak silný význam. Pašijový betlém však podle něj tradici Velikonoc může mezi lidmi popularizovat. „Na veřejnosti to budí celkem pozornost. Sice jakmile lidé slyší slovo betlém, spíše si představí Vánoce. Ale slovo betlém znamená soubor figurek, které vypráví příběh Ježíše Krista. My ovšem také pro snadnější pochopení říkáme, že se jedná o velikonoční betlém, i když správně je pašijový nebo postní. Ale většina lidí si pod pojmem pašijový nebo postní nic nepředstaví,“ uvedl Šedina.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 22. března 2024 Foto: Pixabay – ilustrační

Exit mobile version