Křesťan dnes

Jaroměřický kostel bude před opravou naposledy přístupný 20. září

Jaroměřice nad Rokytnou – V kostele svaté Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku bude v neděli poslední mše před jeho rozsáhlou opravou. Pro veřejnost se kostel definitivně uzavře po 20. září, na kdy je připravený den otevřených dveří. O dva dny dříve se s kostelem rozloučí hudebníci. ČTK to řekl člen farní rady Ivo Resl. Barokní stavbu s cennými freskami čeká oprava za více než 100 milionů korun.

Kostel už je podle Resla z většiny vystěhovaný. „Chodilo 30 i 40 brigádníků, lavice už jsou pryč i všechny sochy a obrazy, co šlo oddělat. Pryč je oltář i socha svaté Markéty. Zůstal tam jen oltářní obraz,“ řekl Resl.

V chrámu zůstaly také varhany. Jsou připravené na koncert Martina Čecha a Pavla Borského nazvaný Rozloučení s kostelem, strunami a varhanami. Pak je bude nutné zajistit tak, aby rekonstrukci bez újmy přečkaly. Koncert bude ve středu 18. září.

Páteční den otevřených dveří zpestří hudební vystoupení souboru Musica Animata. Symbolicky kostel navštíví také mecenáš a původní investor kostela Jan Adam z Questenberka. Zájemce o prohlídku kostelem provedou pracovníci jaroměřického zámku. „Na závěr bude slavnostní předání klíčů generálnímu dodavateli, firmě Archatt Památky,“ řekl Resl.

Společnost získala zakázku v druhém kole výběrového řízení asi za 107 milionů korun. Farnost musela dodavatele hledat nadvakrát. Nabídky zaslané v první kole příliš přesahovaly předpokládanou hodnotu. Oprava má skončit v roce 2022. Do té doby se budou mše sloužit na faře nebo v Lidové domě.

Kostel běžně kromě věřících navštěvují turisté. Prohlídky organizuje sousední jaroměřický zámek ve správě Národního památkového ústavu. Po opravě budou moci lidé i do dosud nepřístupných bočních částí a do věže.

Chrám svaté Markéty je jedním z prvních barokních kostelů na Moravě. Fresku nad jeho hlavní lodí, která je dlouhá přes 20 metrů a vysoká včetně lucerny 44 metrů, vytvořil Karel František Tepper, oslavuje sv. Markétu, patronku chrámu. Kostel, jehož stavbou byl pověřen Jakub Prandtauer, byl vysvěcen v roce 1738, i když nebyl zcela dokončen.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 16. záři 2019  Foto: Wikipedie –  kostel svaté Markéty

Exit mobile version