Spousta lidí považuje Vánoce za romantickou pohádku, což každý rok přiživují papírové, dřevěné, slaměné nebo porcelánové betlémky. Všechno to vypadá tak dokonale, neuvěřitelně. Dokonalé účesy, dokonalá pleť, dokonalé úsměvy. Malý Ježíš je většinou modrooký blonďáček. Kolik tak asi izraelských dětí má blonďaté vlasy? Všechno je jak z reklamy. I domácí zvířata tu vypadají dokonale. V takovém chlívě bych taky chtěl mít obývák. Když to celé vidíte, hlavou vám zní něžná melodie „Tichá noc, svatá noc“. Když ale máte děti, víte, že realita je úplně jiná. Tichá noc? O té si můžete nechat zdát! Před časem mi jedna maminka říkala: „Narodil se nám netopýr – ve dne spí, v noci řádí.“
První Vánoce byly všechno možné, jenom ne dokonalé. Bible zdůrazňuje, že nehodlá nic přikrášlovat. Přesně jak zpívá Marek Eben ve svojí Koledě: „Jenže dny se krátí a mnohem dřív se stmívá, už vyšla hvězda, za ní zlatá hříva, a z téhleté hvězdy naděje vyplývá, že světlo přijde i do našeho chlíva.“ Vánoční příběh není pohádka. Je to realita a je to se vším všudy i náš příběh.
Už v první kapitole Matoušova evangelia se řeší rodinná nepohoda. A to jsem to ještě zmírnil. Jde tam o rozvod. Josef má podezření, že mu Marie byla nevěrná. Vzdává to. Josef s Marií končí. Takhle jsme to přece neplánovali! Fakt dokonalý Vánoce!
Kolik podobných zklamání zažíváme dneska. Vychladlá láska nebo šok, že mezi námi vlastně žádná láska nikdy nebyla. Rozpadlá manželství, neúplné rodiny. A Bible k tomu říká: Nemusíš to zametat pod koberec. Už první Vánoce začaly rodinou, kde je potřeba milost. Jde v nich o rodinu, která potřebuje zachránit. Víte, o čem mluvím? Pak je vánoční příběh i váš příběh.
Ani Marie rozhodně neprožívá perfektní Vánoce. Cítí obrovskou nejistotu. Jako by všechno mělo špatné načasování. Tohle není ta nejlepší chvíle na to, aby měla dítě. V devátém měsíci těhotenství není ideální čas na to, aby vyrazila na cestu do Betléma, a ještě kvůli takové hlouposti, jako je sčítání lidu. Fakt je Bůh? Fakt je v tom Bůh s námi? Proč na nás teda v Betlémě nikdo nečeká? Proč se v hotelu nenašlo jediné volné místečko? Proč to všechno musí být tak komplikované? Připomíná vám to něco? Pak je vánoční příběh i váš příběh.
Mudrcové… Snad byli tři, nevíme přesně. Měsíce strávili na cestách za hvězdou ve snaze stihnout Vánoce. Jsou bohatí, úspěšní, vystudovali několik univerzit, ale stejně jim v životě něco chybí. Když dorazí do Betléma, pokleknou před Ježíšem: Tohle jsme hledali. Něco, co se nedá vyčíst z knih. Něco, co se nedá koupit za peníze.
Druhý nejbohatší zpěvák na světě je Bono Vox z U2. Jeho majetek se odhaduje na 600 milionů dolarů. Zároveň je to člověk, který se s celou rodinou modlí, věří v Boha – vyloženě říká, že věří v Ježíše Krista. V jednom televizním rozhovoru poznamenal: „Nechce se mi věřit, že miliony životů za posledních 2000 let byly dotčeny a inspirovány nějakým pomatencem. Ježíš je tím, kým říká, že je. Spasitel, Zachránce.“ Pokud věříte, že je tu něco víc, než se dá koupit za peníze, pak je vánoční příběh i váš příběh.
Pastýři vyrůstali v tom, že Bůh není nic pro ně. Protože v rámci svojí práce museli brát do rukou mrtvá zvířata, nesměli se účastnit bohoslužby v chrámu a nikdo z normálních lidí s nimi nechtěl jít ani na pivo. Všichni se jich štítili. Pastýři byli skeptičtí drsňáci, kteří pro drsnější výraz nechodili daleko, a u ohně si nejspíš vyprávěli sprosté vtipy. Možná právě doprostřed jednoho takového povídání se objevil anděl a mluvil s nimi o Vánocích. Jste skeptičtí vůči všem těm věcem kolem Boha a víry? Pak je vánoční příběh i váš příběh.
Ježíš nepřišel na svět, protože tady všechno dokonale funguje. Ježíš přišel na svět, protože tu nefunguje skoro nic. Náš svět nepotřebuje jenom pomoct, potřebuje změnit, potřebuje zachránit. Ježíš nepřišel na svět proto, že Vánoce byly šťastné a veselé. Ale proto, že nestály za nic. Lidé nepotřebují jenom pomoct. Potřebují změnit, potřebují Zachránce. Bůh nám neposílá jen další šanci. Bůh nám neposílá další seznam, co bychom měli a neměli. Neposílá něco. Posílá někoho – někoho, koho potřebujeme: Spasitele.
Možná letos pod stromečkem najdete knížku. Mezi mé oblíbené patří „U nás v Mitfordu“ od Jan Karonové (džen kejronové). Kousek vám z ní ocituji. Hlavní hrdina, pastor episkopální církve otec Tim, právě vstoupil do svého kostela. Když se zastavil, aby si oči zvykly na šero, uslyšel divný zvuk. A pak najednou uviděl, že vpředu v lavici klečí nějaký muž. Ten se náhle opřel dozadu a tak zoufale vykřikl, až se faráři málem zastavilo srdce. „Jestli jsi tam nahoře, dokaž to! Ukaž se mi! Jestli jsi Bůh, můžeš to dokázat.“ V návštěvníkově hlase se mísila zlost, zoufalství a podivná naděje. „Už se na to víckrát nezeptám,“ řekl muž chladně. A pak zuřivě vykřikl, až jeho posluchači běžel mráz po zádech. „Jsi… tam… nahoře?“ Zřejmě úplně vyčerpaný sklonil hlavu do dlaní a jeho otázka se rozlehla kostelem jako ozvěna. Otec Tim vklouzl do lavice přes uličku a poklekl na odřený polštář. „Třeba se špatně ptáte,“ řekl klidně. Muž překvapeně zvedl hlavu. „Jsem přesvědčen, že otázka, kterou byste měl vyslovit, nezní ,Jsi tam nahoře?‘, nýbrž ,Jsi tady dole?‘.“
Pokud se pozorně zaposloucháte, zjistíte, že odpovědí na tuhle otázku jsou Vánoce. Hle, panna počne a porodí syna a dají mu jméno Immanuel, což se překládá: Bůh je s námi. Ať už jste na tom jakkoli, ať už prožíváte cokoli, vánoční příběh je i váš příběh a Bůh je v něm moc rád s vámi!
Text: Jakub Limr Foto: Jakub Limr
Převzato z prosincového čísla mezidenominačního měsíčníku Život víry. Dále v něm najdete rozhovor s bývalým senátorem Zdeňkem Papouškem nejen o působení v politice, ale i o jeho studentech, společném hraní divadla a o tom, kde v budoucnu vidí své působiště. Číslo se dále věnuje tématu bezdětnosti. O tom, že zázrak může vypadat jinak, než očekáváme, se sdílí Alexandr Štěpánovský a další. Tomáš Dittrich píše o dozvucích 400. výročí bitvy na Bílé hoře a iniciativách ke smíření českých katolíků a protestantů. Nechybí ani vánoční povídka z pera Delicie Nerkové o jednom nečekaném setkání dvou osamělých lidí.
Časopis Život víry si můžete přečíst v papírové i elektronické verzi nebo si lze všechny hlavní články poslechnout jako audio nahrávku. V současné době navíc probíhá soutěž – když si Život víry předplatíte do 31. prosince, můžete vyhrát knihy podle vlastního výběru. Více na www.zivotviry.cz.