Křesťan dnes

Setkání s papežem byl pro poutníky duchovní zážitek a posila

Vatikán – Jako velký duchovní zážitek a pocit sounáležitosti a svobody popisují čeští a moravští věřící své dojmy z účasti na národní pouti do Vatikánu a setkání s papežem Františkem. Třídenní pouť k připomínce 30. výročí svatořečení Anežky České dnes odpoledne skončí bohoslužbou v bazilice sv. Jana v Lateránu, pro mnohé ale vrcholem byla dopolední generální audience u papeže. Mnoho ze stovek poutníků si přivstalo, aby mohli být brzy na místě a dostat se co nejblíže papeži Františkovi.

Měli zkušenosti z předchozích dnů, kdy i na bohoslužby do velkých bazilik ve Vatikánu i jinde v Římě je třeba projít bezpečnostní prohlídkou a čekat ve frontách. Věděli, že je třeba sedět či stát ve vyhrazených sektorech co nejblíže zábranám kolem cesty, po níž papež projíždí v papamobilu. V dešti čekali i přes dvě hodiny, slunce se nad náměstím svatého Petra objevilo až na samém konci audience, kdy česká delegace předávala papeži Františkovi sochu sv. Anežky.

„Celé to setkání tady v Římě bylo úžasné v tom, že před 30 lety jsme byli účastníky svatořečení Anežky. Teď nás naše děti sem vzaly po 30 letech, protože byly nadšené z toho, jak jsme jim to dokázali předat,“ řekl ČTK Zbyněk Král, který se pouti zúčastnil s manželkou, dětmi i vnoučaty.

„To, co jsme tu zažili za tři dny, gradovalo do dnešní audience. Dcera vzala naši vnučku, která má dva měsíce a je křtěná Edita Agnes, a když projížděl kolem nás svatý otec, nechal si ji podat přímo do papamobilu a políbil ji. Máme z toho ohromnou radost a zážitek na celý život,“ uvedl.

„Je to velký duchovní zážitek, z národní pouti, ze sounáležitosti, z víry, ze svobody a poděkování svatému otci a všem, kdo to zorganizovali, že jsme tu mohli být,“ řekla ČTK a ČT Karolína Kykalová z Prahy. „Bylo to úžasné, i to, co jsme prožili včera, nedá se to jinak popsat,“ řekl Pavel Balšík z Brna.

Českých a moravských poutníků přicestovalo do Vatikánu přes 2000. Před 30 lety jich bylo k 10.000, mnozí za potřebná povolení k vycestování dali skoro celý měsíční plat a málokdo věřil tomu, že komunistický režim povolí tolika lidem cestu na Západ. To, že se to podařilo, spolu se svatořečením české patronky, pak mnozí vnímali jako předzvěst příchodu svobody do českých zemí.

 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 13. listopadu 2019  Foto: Wikimedia Commons – papež František

Exit mobile version