Křesťan dnes

Jak válka na Ukrajině ovlivňuje růst slovanské církve v USA

Chicagský církevní sbor Sergeje Karpenka je nyní téměř celý tvořen uprchlíky z ruské války proti Ukrajině.

Mnozí z nich nepocházejí z církevního prostředí, a tak pastor Biblické církve Ukrajiny tráví rána snídaní s nově příchozími a večery pořádá biblické hodiny ve svém bytě.

SOUVISEJÍCÍ Ukrajina přijala sankce proti ruským prelátům, je mezi nimi bratr patriarchy

„Stalo se to z Boží prozřetelnosti, že jsem tady a Bůh mi poslal nové lidi z Ukrajiny,“ řekl magazínu Christianity Today Karpenko, který je sám Ukrajinec. „Nikdy jsem se na takovou službu nepřipravoval. Děláme chyby a učíme se. Modlete se za nás.“

Uprchlíci přicházejí do jeho sboru díky doporučení nebo prostřednictvím agentur pro přesídlování uprchlíků, jako je World Relief. Některé kanály Telegramu nově příchozím Ukrajincům radí, aby si našli místní církev, která jim poskytne podporu. Karpenkova církev – která slouží bohoslužby v ukrajinštině, ruštině a angličtině – čerstvě příchozím Ukrajincům říká, že se na ni mohou obrátit, pokud potřebují pomoc, rozhovor nebo přátelství.

Od ruské invaze na Ukrajinu přijaly Spojené státy přibližně 300 000 Ukrajinců. Další miliony jsou jako uprchlíci po celé Evropě.

Slovanské církve jsou klíčem k pomoci statisícům nově příchozích do USA. Mnozí z těchto uprchlíků přicházejí prostřednictvím speciálního programu (Uniting for Ukraine), který neprobíhá přes tradiční agentury pro přesídlování uprchlíků, ale přiděluje příchozí jednotlivým sponzorům.

V některých případech však sponzoři po příjezdu Ukrajinců zmizeli. Církve se snaží poskytnout nově příchozím stabilnější zázemí. Pro ukrajinské křesťany, kteří již žijí v USA, je to užitečný způsob, jak zpracovat válku.

„Nemůžete pořád plakat a sedět a sledovat zprávy 24 hodin denně,“ řekl Christianity Today chicagský pastor Russ Drumi, v jehož církvi je také mnoho válečných uprchlíků. „Děti rostou. Jsou věci, které se dají dělat.“

Ukrajinští křesťané v USA, kteří sponzorují nově příchozí, pomáhají s nejnutnějšími věcmi, půjčují auta, hostí rodiny po dobu několika měsíců, spolupodepisují byty, pomáhají najít práci nebo sdílejí informace o různých vládních službách. Jeden z ukrajinských sborů Assemblies of God v New Yorku nedávno uspořádal večeři s borščem a ukrajinskými bramboráky, aby se nově příchozí mohli sejít a popovídat si o svých zkušenostech ze země.

Více než 4 z 10 Ukrajinců mají rodinu rozdělenou válkou, takže církve často pomáhají matkám s malými dětmi.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 15. června 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Exit mobile version