Křesťan dnes

Jak udržet generaci Z v církvi? Tento pět tisícový sbor může jít příkladem 

Sbory zjišťují, že přítomnost mladých ve společenství se staršími členy a odpovědi na jejich „proč“ otázky je udržují pohromadě.

Od doby, kdy církev Boží srdce v Singapuru před více než 20 lety zahájila svou činnost, se jí daří přitahovat obtížně získatelnou demografickou skupinu: Průměrný věk jejích členů zůstává stabilně na 22 letech.

V současné době navštěvuje každou neděli církev Boží srdce přibližně 5 000 lidí. Cecilia Chanová, spoluzakladatelka církve, pastorka s přezdívkou pastorka Lia, prozradila jejich strategii: „Mladé lidi je třeba pozvat, zapojit, angažovat, teprve pak je lze ovlivnit,“ říká pro magazín Christianity Today. 

SOUVISEJÍCÍJako teenager jsem se bála, že můj život bude nuda

To znamená, že teenageři ve věku 12 let dostávají zodpovědnost za služby, jako je natáčení živých přenosů z kostela, obsluha ozvučení nebo dokonce pomoc při koordinaci nedělních bohoslužeb. Zároveň jsou vedeni ostatními, kteří jsou o několik životních etap před nimi.

Sbory v Singapuru se potýkají s podobnými problémy jako jejich protějšky po celém světě, pokud jde o udržení generace Z v církvi, protože digitální generace je ze zbytku světa bombardována rozptýlením a hlukem. Názory mnoha mladých lidí na otázky, jako jsou sexualita nebo to, kdo má tvořit rodinu, již nejsou definovány asijskými společenskými normami. Sčítání lidu v roce 2020 zjistilo, že stále více mladých lidí (ve věku 15-24 let) uvádí, že nemají žádnou náboženskou příslušnost: Tento počet vzrostl z 21 % v roce 2010 na 24 % v roce 2020.

Singapurští studenti, kteří jsou známí svými špičkovými výsledky v testech, zažívají při dosahování dobrých studijních výsledků také vysokou míru úzkosti a stresu. Pod tlakem rodičů i vrstevníků tráví studenti po škole hodiny na doučování a různých kurzech, kde zdokonalují své dovedností. Zbývající volný čas mnozí z nich tráví na svých telefonech. Aktivity, které poskytují příležitost k osobní interakci a nezaměřují se na školní úkoly, jsou závanem čerstvého vzduchu.

Christianity Today hovořil se třemi singapurskými církvemi, které mají čilé služby pro mládež, aby zjistil, jak se jim daří oslovit tuto demografickou skupinu. Tyto sbory zapojují mladé lidi, zajišťují interakci mezi generacemi, budují osobní vztahy a hlouběji se zabývají tím, proč lze Bibli a Bohu důvěřovat.

„Cítím se posílen“

Devatenáctiletý Goh Sin I začal navštěvovat sbor Boží srdce před šesti lety poté, co ho kamarád ze školy pozval na velikonoční bohoslužbu. „Bylo zajímavé vidět tolik mladých lidí na jednom místě mimo školu a vzdělávací centra,“ řekl.

Jako nový člen se zúčastnil školení, kde ho církev seznámila s více než 80 službami, v nichž by mohl pomáhat jako dobrovolník. Zároveň se účastnil biblických studií, aby se dozvěděl více o Bohu.

Goh se rozhodl sloužit v týmu živého vysílání církve, než se v 16 letech stal zodpovědným za kamery. Nyní je ve svých 19 letech vedoucím mediálních služeb a dohlíží na 50 dalších lidí.

„Dobrovolnická služba mi dává pocit sounáležitosti,“ řekl Goh magazínu Christianity Today. „Cítím se posílený. Cítím důvěru, že mi byla dána šance zacházet s velmi drahým vybavením.“

V různých službách funguje více než 80 procent členů sboru, přičemž vedle sebe pracuje sedm „generací“ vedoucích. Každá generace je od sebe vzdálena přibližně tři až pět let a tvoří vlastní skupinu mládeže. První generace zahrnuje vedoucí domácích skupinek ve věku kolem 30 let, zatímco nejnovější generace zahrnuje vedoucí ve věku 13 let.

V Gohově případě je jeho mentorem 27letý vedoucí, který vede celý mediální tým čítající více než 300 lidí. A sám Goh pracuje s mladými teenagery, kterým je 12 a 13 let.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 3. března 2023 Foto: Pixabay – ilustračního

Exit mobile version