Křesťan dnes

Jak se vatikánská stráž připravovala na případnou nacistickou invazi

Vatikán – Nová kniha italského historika a lékaře Cesara Catanantiho (Cesare Catananti, Il Vaticano nella tormenta, 1940-1944, 2020) přináší dosud neznámé údaje o plánech na obranu vatikánských hranic i papeže Pia XII. v letech 1940-44, které v případě nacistického ohrožení stanovilo vedení tehdejší Papežské stráže.

Autor svazku bádal v archivech této jednotky a získaný materiál konfrontoval s archivními dokumenty italského státu, vatikánského státního sekretariátu a výpověďmi přímých svědků.

„V neblahém případě, že by mužové střežící vchod do Apoštolského paláce byli poraženi, jsou všichni vojáci okamžitě povoláni do papežského apartmá, kde spolu s čestnou papežskou gardou vytvoří lidský štít kolem papeže“, cituje historik Catananti z důvěrného dokumentu Vatikánské stráže, datovaného rokem 1943, který reaguje na možný průnik „násilnických jedinců“ za vatikánské hradby a případný únos papeže.

„Ve Vatikánu byli nacističtí a italští špioni, a až do července 1943 vedl Svatý stolec s Itálií neustálé polemiky. Posledních devět měsíců se navíc žilo v hrůze z nacistické invaze a únosu papeže, což byl Hitlerův plán. Goebbels ve svých denících referuje o setkání s Hitlerem ihned po pádu fašismu – Führer byl přesvědčen o tom, že za Mussoliniovým pádem stál Vatikán a pomýšlel na invazi Vatikánu a zajetí papeže,“ uvedl.

„Tyto plány jsou dobře zdokumentovány, například o nich vypovídá vrchní velitel SS v Itálii, Wolff. Nemělo se jednat o akci německé armády, ale o průlom skupinky provokatérů, po kterém by zasáhlo německé vojsko, vzalo papeže pod ochranu a odvedlo jej do Německa nebo Lichtenštejnska. Šlo tudíž o konkrétní, nikoli jen teoretické riziko, jak dokládají archivní dokumenty Vatikánské stráže. Existoval zde plán obrany na všech úrovních a velitel stráže Soleti, na případný průnik těchto zločinných elementů až k samotnému papeži, říká: Budeme svým tělem chránit vznešenou osobu našeho papeže až do smrti“.

 

Autor: Vatikánský rozhlas  Datum: 28. ledna 2020  Foto: Wikipedie – Benito Mussolini

Exit mobile version