Křesťan dnes

Jak by měli křesťané reagovat na masakr v mešitě v Christchurch?

Minulý pátek zaútočil střelec ve dvou mešitách v Christchurch na Novém Zélandu, při útoku zemřelo 50 lidí a dalších 50 bylo zraněno. Před útokem Brenton Tarrant zveřejnil na sociálních sítích manifest, naplněný anti-imigrantskými a protimuslimskými tématy. Některé oběti pocházely z Pákistánu, Turecka, Saúdské Arábie, Jordánska, Bangladéše, Indonésie a Malajsie.

Vzhledem k nedávným útokům na křesťany v mnoha muslimských národech, portál Christianity Today se obrátil na evangelikální lídry s otázkou: Jak by měli křesťané reagovat na Christchurch?

Richard Shumack, ředitel Centra Arthura Jefferyho pro studium islámu na Melbourne School of Theology v Austrálii pro CT řekl: „To, co mi okamžitě přišlo na mysl, je Ježíšovo blahoslavenství. Jak by měli křesťané reagovat na Christchurch? Se smutkem, hladem po spravedlnosti a činy směřující k míru. Křesťané musí truchlit se svými muslimskými bratry a sestrami, žíznit po tom, aby byli pachatelé tohoto ohavného zločinu předvedeni před soud, a aby vynakládali veškeré úsilí na zprostředkování míru v tomto čase nenávisti.“

Mark Durie, anglikánský pastor z Melbourne v Austrálii, a autor knih o islámu uvedl: „Alexander Solženicyn poznamenal, že „lidská bytost musí především věřit, že to, co dělá, je dobré.“ Brenton Tarrant, obviněný vrah, napsal, že jeho násilí má za cíl uvést rasovou válku mezi bílé a přistěhovalce, které nazývá „útočníky“. Tento genocidní záměr džungle je naprostým zavržením jádra křesťanství.“

Durie dále řekl: „Ježíš učil opak: milovat svého bližního jako sebe sama. V odpovědi na tuto nenávist přicházejí z celého světa nespočetné projevy solidarity s muslimskými oběťmi. Praví následovníci Ježíšovi budou rychle ukazovat soucit a péči o trpící oběti této děsivé tragédie.“

Martin Accad, ředitel baptistického teologického semináře v Libanonu útok komentoval těmito slovy: „Hlavní myšlenka, která mi proběhla v mysli po útoku na Novém Zélandu, spočívá v tom, že církev má v této tragédii zásadní odpovědnost,“ poznamenal.

„Střelec se zdál být motivován rasismem, nadvládou bílých a xenofobií. Křesťané však musí zkoumat své vnitro, aby mohli přispět k utváření stávajícího postoje naší společnosti vůči islámu a muslimům. Členové církve se živí příliš mnoha agresivními, polemickými a strašlivými spisy o islámu a muslimech. Mnohé knihy napsané evangelikály v posledních letech přispívají ke strachu a xenofobii namísto boje s těmito pocity a reakcemi s milujícím a pokojným postojem, jak nás náš Pán Ježíš učil,“ řekl baptistický teolog a profesor.

Církev musí podle Accada pracovat na změně negativního vnímání tím, že „zdůrazní společný základ a dědictví křesťanství, islámu a judaismu. Musíme zahájit nový trend myšlení a psaní, který vidí muslimy jako sousedy, islámu, jeho proroka a jeho svatou knihu jako důvod pro dialog a budování míru,“ dodal profesor pro Chrisianity Today.

Soustrast obětem krvavého útoku ve dvou mešitách na Novém Zélandu vyjádřili britská královna Alžběta II. i čelní představitelé EU, včetně šéfa Evropské rady Donalda Tuska a předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera. Už dříve Novému Zélandu kondolovali například britská premiérka Theresa Mayová nebo francouzský prezident Emmanuel Macron. Mluvčí Bílého domu útok označila za krutý nenávistný čin a prezident Donald Trump ujistil, že Spojené státy stojí při Novém Zélandu. Papež František řekl, že ho toto nesmyslné násilí zarmoutilo.

Papež František vyjádřil solidaritu novozélandským muslimům a sdělil, že ho tyto „činy nesmyslného násilí velmi zarmoutily“. V telegramu podepsaném státním sekretářem kardinálem Pietrem Parolinem stojí, že papež „ujišťuje všechny Novozélanďany a zejména muslimskou komunitu svou solidaritou“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Foto: screenshot YouTube

Exit mobile version