I když svět čelí bezprecedentní situaci způsobenou celosvětovou pandemií a někteří mohou mít strach z budoucnosti, potěšovat nás může skutečnost, že mnoho následovníků Kristových již tuto cestu šlo před námi. I když shledáváme současnou pandemii COVID-19 neobvyklou, je třeba si uvědomit, že pokud se podíváte do historie, jsme generace, která se nemusí potýkat s takovými věcmi, jako je černá smrt, mor či cholera.
Jedním s těch, kdo tomu čelil, byl slavný reformátor Martin Luther. V roce 1527, v době, kdy v Německu zuřil mor a mnoho lidí zemřelo, byl Lutherovi položen dotaz, zda je správné v této situaci utéct od lidí. A protože nepatřil k těm, co dávají zkratkovitou odpověď, napsal k tomu celou brožuru.
Portál Christian Today přináší par podnětů k zamyšlení vyplývajíce z tohoto textu.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
Princip 1: Žijte moudře
Luther přijal strategii sebe izolace v co největší možné míře, a vyhnout se tak tomu, aby nemusel jet tam, kde to není nutné. Jeho zdůvodnění bylo velmi rozumné. Věděl, že by se mohl nakazit, a šířit pak mor mezi ostatní lidi. Jeho komentář k tomu, co by se dalo nazvat „nepokoušej Boha“, se týká pravděpodobně takové situace, kdy někdo žádá Boží ochranu a sám se vystavuje okolnostem, které si to vyžadují, aby ho Bůh chránil.
A tak navzdory téměř časovému rozdílu 500 let to zůstává dobrým vodítkem i pro nás: měli bychom věnovat pozornost radám lékařských odborníků a myslet na minimalizaci šíření nemoci.
Princip 2: Žijte věrně
Nemusíme pochybovat o tom, že se Luther modlil za Boží ochranu, ale jeho komentáře k jeho vlastní smrti pravděpodobně přesahují naši zónu pohodlí. Luther měl hlubokou důvěru, že pokud se jeho nebeský Otec rozhodne vzít ho k sobě, tak ať je to tak; klíčové je, že splnil svůj úkol.
Luther vnímal celý svůj život v rukou Božích. Jeho pohled na smrt je skutečně užitečný: nevidí ji jako akt hořké tragédie nebo démonického vítězství, ale jednoduše jako událost, kdy ho Bůh „vezme“ k sobě. Základem všech jeho aktivit, které zamýšlel podniknout, byla jeho hluboká víra v Krista.
Princip 3: Milujte celým srdcem
Další otázka na Luthera byla, zda by někdo v církevním úřadu měl uprchnout z nebezpečí. Abychom shrnuli jeho odpověď: pokud nemáte žádné povinnosti vůči nějaké osobě, tak můžete odejít, ale pokud vás váš bližní – a zde myslel kohokoliv, s kým jsme v kontaktu – potřebuje, měli byste zůstat.
SOUVISEJÍCÍ – Dramatická situace v Nepálu, církev ztratila během pandemie více než 100 pastorů
Ve skutečnosti, ve dnech globální pandemie, utéct před onemocněním nedává smysl, ale princip láskyplné starosti o lidi kolem nás zůstává zcela platný. Jedním z problémů s epidemiemi je to, že vždy existuje pokušení postarat se jen o sebe. Máme sklon vyrábět nějaký fyzický nebo psychologický bunkr a jít a skrývat se uvnitř.
I když to dává smysl, přináší to nebezpečí. Ježíš se zeptal: „Jaký prospěch bude mít člověk, získá-li celý svět, ale svůj život ztratí?“ (Matouš 16,26). Ve stejném duchu 23bychom se mohli zeptat: „Jaký máme z toho prospěch, pokud přežijeme tuto epidemii, ale v tomto procesu uškodíme naši věčné duši?“ Máme milovat Boha se vším, co máme, ale také s naším bližním.
Epidemie koronaviru nás vede nezmapovaným územím. Přesto nejsme první, kdo touto cestou šel; Luther a nespočet dalších šli před námi, a pokud je to nějaké povzbuzení, samotný reformátor přežil období moru a pokračoval ve své plodné službě dalších 19 let, než ho Bůh konečně „vzal“ k sobě.
Zde máme největší povzbuzení. Jak kráčíme touto obtížnou dobou my, kdo jsme uvěřili v Krista, víme, že kráčí spolu s námi. Ježíš je Emmanuel, ten, který je „Bůh s námi“ (Matouš 1,). A v tomto nelehkém světě je tím největším povzbuzením ze všech.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 26. srpna 2021 Foto: Wikimedia Commons – Luther