Řím – Severoitalské město Ferrara ve čtvrtek uvedlo operu skladatele Antonia Vivaldiho Il Farnace, jejíž představení před zhruba 300 lety zakázaly místní církevní autority. Skladatel verzi opery sice složil na zakázku města, místní kardinál Tommaso Ruffo ji ale v roce 1739 zakázal odehrát kvůli výhradám k samotnému Vivaldimu, uvedla agentura AP. Zákaz uvrhl barokního umělce v posledních letech života do dluhů a chudoby.
Kardinál Ruffo zakázal Vivaldimu, který byl vysvěcen na kněze, vstup do Ferrary, protože nesloužil mše a kvůli pochybnostem ohledně jeho vztahu s operní pěvkyní Annou Girovou. Podle historiků se Vivaldi vyhýbal sloužení mší kvůli problémům s dýcháním a s Annou Girovou měl sice blízký, ale pouze profesní vztah.
Skladatel se pokoušel umožnit uvedení svého díla zasláním přesných pokynů orchestru. Podle znalce Vivaldiho tvorby Federica Marii Sardelliho se tak dochovaly jedinečné poznatky. „Žádný další barokní skladatel nenapsal podobné pokyny do partitury, protože je sděloval osobně,“ uvedl Sardelli. Ferrarská verze opery nebyla po církevním zákazu nikdy odehrána, uvedla agentura ANSA.
Neuvedení verze opery Il Farnace ve Ferrarě Vivaldiho zruinovalo. Část příprav totiž zaplatil z vlastních zdrojů. Církevní zákaz také znamenal pokles poptávky po Vivaldiho tvorbě, která do té doby slavila jistý úspěch. Skladatel zemřel ve Vídni v roce 1741 v chudobě.
Dnešní představení ve Ferrarě Sardelli považuje za napravení dávné křivdy. Zúčastnil se ho i stávající arcibiskup ferrarský Giancarlo Perego, který uznal, že jeho předchůdce Ruffo jednal proti skladateli na základě neověřených pomluv.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 3. ledna 2022 Foto: Wikimedia Commons – Antonio Vivaldi