Istanbul – První muslimští věřící se v Istanbulu pomodlili v bývalém chrámu svatého Spasitele v Chóře, který se po čtyřech letech rekonstrukce znovu otevřel jako mešita. V uplynulých desetiletích kostel sloužil jako muzeum, informovala agentura AFP.
Tento původně byzantský chrám ze 4. století byl od roku 1945 muzeem. O jeho přeměně na mešitu rozhodl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan už v roce 2020. Od té doby se jedna z nevýznamnějších památek v Istanbulu opravovala.
SOUVISEJÍCÍ – Další byzantský chrám v Istanbulu se stal mešitou, osm dekád byl muzeem
Podlahu zdobenou dvojicí mozaik, z nichž jedna zobrazuje Ježíše Krista, nově zakrývá tlustý koberec. Fresky a další mozaiky jsou ale nadále viditelné, uvedla AFP.
Prezident Erdogan vzbudil velký rozruch a od mnohých si vysloužil kritiku za rozhodnutí, jímž udělal v roce 2020 mešitu z jedné z dominant Istanbulu – chrámu Boží Moudrosti (Hagia Sofia). Ten byl od roku 1935 rovněž muzeem a nyní se v něm opět konají muslimské modlitby, během nichž jsou křesťanské ikony zakryty závěsy.
Chrám Spasitele v Chóře byl přeměněn na mešitu už po ovládnutí Konstantinopole (dnešní Istanbul) osmanskými dobyvateli v roce 1453. Cenné fresky s křesťanskými motivy byly přemalovány a omítka z nich byla odstraněna až po roce 1945.
Erdogan, který v Turecku vládne už přes 20 let – od března 2003 byl premiérem a od roku 2014 je prezidentem – se podle některých analytiků snaží oživit koncept „osmanského ideálu“ a využívá k tomu i zřizování nových mešit. Přes 90 procent z 85 milionů obyvatel Turecka jsou muslimové.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 8. května 2024 Foto: Wikimedia Commons