Křesťan dnes

Islám postrádá definici osoby

Francie. „Multikulturalismus selhává, protože se integrace neuskutečňuje v rámci křesťanství,“ říká Anne Laurentová, francouzská univerzitní pedagožka a publicistka, která se jako znalkyně Blízkého východu účastnila v roce 2010 zvláštní biskupské synody věnované tomuto regionu.

Rozdíly mezi křesťanskou a islámskou civilizací jsou nemalé, říká francouzská politoložka v rozhovoru pro italský deník Il Foglio. Prvním problémem je, že Západ zapomněl na křesťanství. „Zapomnělo se, že vědomí evropské identity vznikalo z velké části v konfrontaci s islámem, kterému museli obyvatelé starého kontinentu dlouhá staletí čelit.“ Na druhé straně je problém v tom, že „islám postrádá definici osoby, která má biblický původ a tkví ve víře v Trojjediného Boha. Slovo osoba v arabském slovníku chybí. Jednotlivec má svoji důstojnost pouze jako člen muslimské obce. Muslimové by z tohoto pojmu křesťanské antropologie mohli mít prospěch, ale islám přišel žít do Evropy v době, kdy se tato vize lidství, která je základem naší civilizace, začala vytrácet.“

Evropa je za toto zapomění podle Laurentové zodpovědná a proto nedokáže muslimům předávat to lepší, co má: „Islám se v Evropské unii setkává se společností, která je v úpadku. Problém je tedy především kulturní a duchovní. Patrné je to na rozdílu mezi Ježíšem a Mohamedem na rovině následování jejich věřícími. Je totiž zarážející, že muslimové vědí o tom, že Mohamed zabíjel, loupil a lhal, zlikvidoval židovskou obec v Medině, byl polygamní a jeho mravní život nebyl příkladný. Jeho jednání je však nezajímá, stejně jako je nezajímá osobní život Ježíše v evangeliu,“ říká francouzská politoložka Anne Laurentová.

Zdroj: Vatikánský rozhlas
Foto: Wikimedia, ilustrační

Exit mobile version