Islámský stát se přihlásil k odpovědnosti za zabití desítek lidí při sérii několikadenních násilných útoků v několika vesnicích v Demokratické republice Kongo, přičemž podle vojenských a místních zdrojů je mezi mrtvými nejméně 80 křesťanů.
Portál The Christian Post píše, že série útoků ze 7. června vedla k jednomu z nejstrašnějších dnů, kdy podezřelí bojovníci ze Spojeneckých demokratických sil napojených na Islámský stát zahájili koordinované útoky na několik vesnic na území Beni v provincii Severní Kivu, kde žijí převážně křesťané.
SOUVISEJÍCÍ – Fulanští pastevci v Nigérii zabili letničního pastora, jeho manželku a tři další křesťany
V pátek se Islámský stát přihlásil k odpovědnosti za útok, při kterém začátkem týdne zahynulo přes 40 lidí ve vesnici Mayikengo na území Lubero. Agentura France-Presse s odvoláním na údaje místních úřadů uvádí, že od začátku června bylo spojeneckými demokratickými silami zabito téměř 150 lidí.
Organizace Open Doors, která monitoruje pronásledování křesťanů ve více než 60 zemích, na útoky reagovala v prohlášení, které sdílela s The Christian Post, a uvedla, že z celkového počtu zabitých bylo nejméně 80 křesťanů. Ačkoli útoky ADF v Demokratické republice Kongo nejsou novinkou, Open Doors uvádí, že nedávné násilnosti jsou mnohem brutálnější a zejména „agresivněji zaměřené na křesťany“ než v předchozích letech.
„Křesťané jsou nuceni utíkat a některé kostely v postižených vesnicích byly v důsledku posledních útoků uzavřeny. Tyto neustálé útoky přicházejí v době, kdy se křesťanští zemědělci připravovali na sklizeň,“ uvedl generální ředitel Open Doors USA Ryan Brown.
„Dopad je takový, že mnoho rodin je bez prostředků na obživu, a nepřipravené vysídlení vytváří tlak na živobytí křesťanských rodin, které jsou nyní na cestě neznámo kam.“
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 18. června 2024 Foto: Wikimedia Commons