Křesťan dnes

Irák – (s)poušť, která se nazývá mírem

Mosul. Iráckým městem vlají prapory a lidé oslavují osvobození od samozvaného islámského státu, které v pondělí vyhlásil irácký premiér Hajdar Abádí v projevu, přenášeném státní televizí. Vyzval v něm běžence každého náboženství, etnika a vyznání, a zejména pak křesťanské bratry, aby se navrátili do svých domovů. Mezi křesťany však panují spíše obavy, nedůvěra a obezřetnost, potvrdil včera agentuře SIR o. Behnam Benoka, syrsko-katolický kněz, který pastoračně pečuje o křesťanské uprchlíky z Ninivské planiny a Mosulu. „Naši věřící očekávají, jaký bude osud muslimů, kteří podpořili tzv. Islámský stát. Nestačí jim ujišťování ze strany těchto lidí, kteří byli kdysi jejich přáteli a kterým dnes sotva mohou věřit“, vysvětluje. Většina křesťanských rodin proto dosud zůstává v Irbílu – oficiální odhady hovoří o 1200 rodinách v uprchlickém táboře „Ashti 2“. Další žijí v podnájmech, ale jejich počet není znám“, uvedl o. Benoka.

V Mosulu tedy začíná období opětovné výstavby, na které se v případě křesťanských rodin velkou měrou podílí papežská nadace Kirche in Not. Je však nutné si položit otázku, proč zkáza došla tak daleko? Odpovídá o. Renato Sacco z hnutí Pax Christi:

“ Zavinili jsme to částečně sami – Spojené státy teď připustily svou odpovědnost. Prodej ropy za nižší cenu pravděpodobně přispěl k obchodování s Islámským státem, za které opět zaplatily desetitisíce civilistů. Džihádisté setrvali v Iráku díky tomu, že jim někdo dal zbraně, dlouhé kolony džípů, které bylo vidět na záběrech z těch oblastí, a peníze…Máme tedy čisté ruce, když teď vidíme tragický osud tamních lidí? Válka, kterou někdo vyrábí, přináší jen smrt a zkázu. Až všechno skončí, zbyde po ní pustina, které se bude říkat „mír“. Jisté je, že v minulých třech letech bylo ozbrojencům z Islámského státu povoleno téměř všechno…Jonáš vyzýval obyvatele Ninive k obrácení, které se žádá také po nás – avšak v tom smyslu, že změníme logiku. Jinak přijde jiný Mosul, jiný Islámský stát s novým jménem – předtím se totiž jmenoval Al Kajda…Názvy se mění, ale zůstává logika války a násilí, která bohužel stále vítězí a my ji akceptujeme.“

 

Zdroj: Vatikánský rozhlas

Foto: Creative Common Search – ilustrační

 

Exit mobile version