Křesťan dnes

Iráčtí křesťané omezí oslavy Vánoc v solidaritě s oběťmi protestů

Bagdád – Iráčtí křesťané omezí oslavy Vánoc v solidaritě s více než čtyřmi stovkami lidí, kteří zemřeli od října po zásazích bezpečnostních sil proti účastníkům protivládních demonstrací. Informovala o tom agentura AP. Křesťané si letos Vánoce v Iráku připomenou modlitbami, nebudou ale zdobit stromky na náměstích, ani rozsvěcet barevná světla. Na bagdádském náměstí Tahrír, kde je základna protestního hnutí, už ale stojí stromek, na kterém jsou místo ozdob fotografie obětí.

„Nemůžeme slavit Vánoce, když ostatní v naší zemi umírají,“ uvedl Louis Sako, který stojí v čele chaldejské katolické církve. Její příslušníci tvoří většinu iráckých křesťanů. Kardinál Sako také řekl, že peníze jindy věnované na oslavy Vánoc dostanou lidé zranění při nynějších protivládních protestech.

Sako protestující podpořil, podle něj pouze říkají irácké vládě, že chtějí „spravedlnost, stabilitu a rovnost pro všechny občany“. Kardinál vyzval též vládu a parlament, aby demonstrujícím naslouchali a pomocí dialogu našli řešení.

V Iráku žilo před americkou invazí a svržením diktátora Saddáma Husajna v roce 2003 asi 1,5 milionu křesťanů, což bylo podle AP asi šest procent populace. Dnes žije ve čtyřicetimilionovém Iráku asi půl milionu křesťanů. Mnozí utekli ze země před násilím extremistů a jiní byli zabiti členy teroristické organizace Islámský stát (IS). Ta ovládala v Iráku a Sýrii několik let značné území a násilím prosazovala svůj radikální výklad islámského práva. V Iráku byl IS vyhnán ze zbytků jím ovládaných území koncem roku 2017, v Sýrii letos na jaře.

Iráčané protestují v ulicích od začátku října, kritizují vládu za korupci, neschopnost obnovit infrastrukturu zničenou letitými ozbrojenými konflikty a zlepšit veřejné služby, včetně školství či zdravotnictví. Irák je ropnou velmocí, z čehož ale podle účastníků protestů profituje hlavně politická garnitura.

Vánoce slaví křesťané v Iráku podobně jako jinde ve světě a loni v prosinci zařadila irácká vláda 25. prosinec mezi oficiální státní svátky.

Oslavy Vánoc omezovali iráčtí křesťané v minulosti kvůli útokům sunnitských extremistů. Například v roce 2010 je k tomu také vyzval Sako, tehdy proto, aby se oslavami nevystavovali dalším útokům islámských radikálů. Učinil tak poté, co při útoku na jeden bagdádský kostel zemřelo přes padesát lidí; k atentátu se tehdy přihlásil IS.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 24, prosince 2019  Foto: Facebook – Členové národního baptistického sboru v Bagdádu se modlí na náměstí Tahrir

Exit mobile version