Křesťan dnes

Irácké a pákistánské rodiny nedostaly víza na Světové setkání

Irák/Irsko – Při Světovém setkání rodin, které o víkendu proběhne v Dublinu, bude chybět irácká delegace, přestože se přihlásilo přibližně dvacet rodiny z Irbílu, Bagdádu a Basry.

Jak informuje agentura AsiaNews, padesáti Iráčanům nebyla udělena víza. Bagdádský biskup, Shlemon Audish Warduni, to považuje za „odzbrojující skutečnost“: „Nejsme přece fanatici, ani teroristé – k ověření tohoto faktu stačilo zatelefonovat na příslušné ambasády či ministerstva. Je smutné, že dokonce irští křesťané nejsou schopni vyřídit vízum pro jiné křesťany, přestože jsme intervenovali také na irském velvyslanectví v Bagdádu.“

Pro iráckou delegaci se tak opakuje smutná zkušenost z Philadelphie (2015), kdy jí Spojené státy zamítly účast na tamním Světovém setkání rodin, zatímco italská vláda na milánské setkání s Benediktem XVI. v roce 2012 potřebné dokumenty vystavila.

Irské úřady rovněž nepovolily příjezd pákistánským rodinám, ale ani kněžím a řeholníkům. Odmítly také žádost poutníků, vybraných katolickou církví a vybaveným doporučujícím dopisem kardinála Josepha Couttse z Karáčí, který garantoval, že poutníci po příjezdu do Irska nepožádají o azyl.

Mnozí věřící se rozhořčují nad tím, jak celá úřední procedura probíhala. Samuel Sarfaz, zaměstnanec farmaceutické firmy ve městě Multan (státu Paňdžáb), například prodal pozemek, aby získal 300 rupií (2420 dolarů), nutných na nevratný poplatek spojený se žádostí o účast na Světovém setkání pro jeho rodinu se třemi dětmi.

„Je to spiknutí proti lidem, kteří už jsou ve většinově muslimských zemích dostatečně marginalizovaní a diskrimovaní. Pokud bylo cílem odmítnout žádost všech Pákistánců, proč zavedli registrační poplatky pro víza na Světové setkání? Chtěli jsme vidět našeho papeže a to, že jsme byli odmítnuti, v budoucnu ovlivní možnost návštěvy jakékoli evropské země“, řekl pákistánský křesťan agentuře AsiaNews.

 

Zdroj: Vatikánský rozhlas   Foto: Wikimedia Commons, ilustrační 

Exit mobile version