Indie – Církev syrsko-malabarského ritu působícího v Indii publikovala nótu, ve které vysvětluje, proč je jóga nekompatibilní s křesťanstvím.
Syrsko-malabarský ritus je nejstarší ze tří katolických ritů Indické biskupské konference. Nóta pod titulem „Jóga a katolické krédo“ byla vypracována komisí pro nauku víry při biskupské konferenci v eparchii Mananthavady. V indických školách se totiž výuka jógy stala povinným předmětem a „hinduističtí nacionalisté – píší syrsko-malabarští biskupové – se tak pokoušejí využít jógu ke svým politickým a sektářským cílům. Její praktikování však nelze přirovnávat k působení Ducha svatého“ – čteme v nótě syrsko-malabarské církve.
Jóga je relaxační mentální a tělesné cvičení rozšířené po celém světě. Podle hinduistického náboženství je to duchovní cesta k setkání s božstvím. Indičtí intelektuálové již delší dobu poukazují na skutečnost, že je tak popírána náboženská svoboda a nerespektováno náboženské cítění menšin. Zmíněná komise syrsko-malabarského ritu v čele s mons. Josephem Kallarangattem podotýká, že „jóga nenechává prostor pro Boha ani tehdy, zaobírá-li se duchovními zkušenostmi lidí. Jóga sice vznikla mimo indické náboženské prostředí, ale později přijala některé tóny hinduismu, ve kterém dominuje kasta brahmánů.“ Syrsko-malabarští biskupové varují před rizikem, že se „tělesné cvičení stane samoúčelnou idolatrií, když je prožitek, který z nich plyne, přičítán působení Ducha svatého“.
Zprávu přinesla katolická agentura Asia News.
Zdroj: Vatikánský rozhlas Foto: CC Search, ilustrační foto