Brno – Ani rok od událostí spojených s brněnským uvedením kontroverzní hry Naše násilí a vaše násilí neutichly jejich právní dozvuky. Trvá soudní spor mezi kardinálem Dominikem Dukou a brněnskými divadly. První kolo vyhráli divadelníci. Neskončila zatím ani většina přestupkových řízení s příznivci hnutí Slušní lidé, kteří přesně před rokem vstoupili na jeviště a představení přerušili.
Dvě hry provokativního režiséra Olivera Frljiče se v Brně hrály na festivalu Divadelní svět, přijeli s nimi umělci ze zahraničí. Hry předem vyvolávaly odpor některých věřících, kteří dospěli k přesvědčení, že v inscenaci Naše násilí a vaše násilí postava Ježíše znásilňuje muslimku, což pokládali za blasfemii, tedy rouhání či urážení jejich víry.
Před uvedením hry se na Zelném trhu před divadlem shromáždily stovky protestujících. Někteří – včetně více než dvou desítek příznivců Slušných lidí – byli také uvnitř a představení přerušili. Představení pokračovalo až po zásahu antikonfliktního týmu policie.
Momentálně se koná další ročník Divadelního světa, tentokrát s tématem Evropský sen a hlavním heslem Vítejte! Terčem Slušných lidí se festival zatím nestal. „Momentálně řešíme v oblasti kultury hlavně cenzuru přednášky sociologa Petra Hampla ze strany Knihovny Jiřího Mahena,“ uvedlo hnutí na dotaz ČTK.
K loňskému incidentu se ale hnutí Slušní lidé stále vrací při své propagaci. „My, Slušní lidé jsme v první linii boje za evropské křesťanské hodnoty. Bosenský muslim Frljič poznal, že v Brně není pro něho místo,“ dočtou se lidé na facebookové stránce hnutí, jehož představitelé v eurovolbách kandidovali za Alternativu pro ČR 2017.
V souvislosti s incidentem na jevišti dostalo 25 lidí pokuty od 4000 do 6000 korun. Proti ní podalo odpor 17 obviněných, zbylých osm příkazů nabylo právní moci. U dalších se čeká na vypořádání námitek podjatosti.
„Prakticky to znamená, že celý spis byl kvůli podjatosti od nás předán nadřízenému orgánu, jímž je Magistrát města Brna. Ten byl ale také označen jako podjatý, proto byl spis předán na Krajský úřad Jihomoravského kraje. Takže teď čekáme na vyjádření k podjatosti,“ uvedla mluvčí Brna-středu Kateřina Dobešová.
Duka podal žalobu na Národní divadlo Brno, které Divadelní svět pořádá, i na Centrum experimentálního divadla, v jehož budově se sporná představení konala. Podle hlavy české katolické církve se Frljičovy hry hrubě dotkly jeho práv zaručených Listinou základních práv a svobod. Městský soud v březnu žalobu zamítl, následovat bude odvolací řízení u Krajského soudu v Brně. Zástupci divadel uváděli, že žaloba stojí na pocitech a úvahách, se kterými lze obtížně polemizovat, a poukazovali na svobodu uměleckého vyjádření.
Policie po uvedení her přijala nejméně 19 trestních oznámení směřujících hlavně na Národní divadlo Brno a jeho ředitele. Vyšetřovatelé všechny podněty odložili, trestný čin nezjistili.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Foto: Divadelní svět – foto z hry Naše násilí a vaše násilí