Křesťan dnes

Husova cesta z Prahy do Kostnice oživí odkaz Jana Husa

Tachov – Nová turistická poutní stezka s názvem Husova cesta se otevře turistům příští týden v Tachově. Odkazuje na poslední pouť Jana Husa z Čech do německé Kostnice, kde byl v roce 1415 upálen. Jejím smyslem je podnítit větší zájem o naši historii, ale má také připomenout význam úcty, víry, odvahy a pokory v uspěchaném moderním světě a nabídnout lidem příležitost na chvíli tak trochu zpomalit ČTK to dnes řekla Lenka Křížková z Regionální rozvojové agentury Plzeňského kraje, která koordinuje partnerství Husovy cesty.

Vede z Prahy na hrad Krakovec na Rakovnicku, kde Hus pravděpodobně strávil poslední dny v Čechách. „Odtud, stejně jako Husova družina, prochází stezka venkovskou krajinou severního Plzeňska a Tachovska až k česko-německým hranicím,“ uvedla Křížková. Z prvního německého města Bärnau pokračuje přes Norimberk a Ulm až do Kostnice u Bodamského jezera na pomezí Německa a Švýcarska.

„V Čechách je Jan Hus významnou historickou osobností, přesto tu dosud nebylo možné vydat se v jeho šlépějích. Důvodem byl především nedostatek informací o konkrétní trase jeho družiny,“ uvedla Křížková. V Německu Hus cestoval po hlavní zemské stezce, takzvané Zlaté cestě, která dnes slouží i jako turistická trasa. Poutníci po ní mohou dojít až do Norimberku a pak pokračovat po Svatojakubské stezce až do Kostnice.

„Největším oříškem bylo vytipovat konkrétní trasu v Čechách. Ale naštěstí jsme mohli navázat na zajímavé aktivity, které se v minulosti Husovou cestou zabývaly,“ uvedla Křížková.

Popis jednotlivých etap stezky v Čechách je na www.husovacesta.cz. „V terénu je možné držet se především klasického turistického značení, ale moc doufáme, že se nám v nejbližších letech podaří vyznačit celou českou část jednotným logem a vybavit poutníky pasem pro sběr turistických razítek,“ řekla Křížková. Další krokem bude spolupráce s německými subjekty spravujícími trasy za českými hranicemi a propojení všech částí v marketingově jednotnou poutní stezku.

Partnery Husovy cesty jsou Plzeňský kraj, Společnost Husova muzea v Praze, hrad Krakovec, města a obce na stezce, tedy Kožlany, Kralovice, Bílov, Žihle, Rabštejn, Manětín, Nečtiny, Bezdružice, Planá, Tachov, Bärnau, a veřejné a neziskové organizace. První sezonu stezka zahájí 24. dubna v 10:00 v Muzeu Českého lesa v Tachově.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Foto: Wikimedia Commons – Jan Hus

Exit mobile version