Křesťan dnes

Hudson Taylor – průkopník čínské misie (část 2.)

wikimedia commons

Malá třístěžňová loď v září 1853 v tichosti opustila přístav v Liverpoolu spolu s 21letým misionářem Hudsonem Taylorem a směřovala do Číny, která se jako potenciální cíl pro misii teprve nedávno dostala do pozornosti křesťanského Západu. O půlstoletí později, kdy Taylor zemřel, byla Čína považována za nejplodnější a zároveň nejnáročnější misijní pole, kde dobrovolně sloužilo tisíce křesťanů.

SouvisejícíHudson Taylor – průkopník čínské misie (část 1.)

Taylor nebyl spokojen s většinou misionářů, které viděl: byl přesvědčen, že jsou příliš „světští“, a tráví příliš mnoho času s anglickými podnikateli a diplomaty, kteří potřebovali jejich tlumočnické dovednosti. Místo toho chtěl, aby se křesťanská víra dostala do vnitrozemí Číny.

Po několika měsících od příjezdu se Taylor spolu s Josephem Edkinsem vydali do vnitrozemí a vypluli po řece Huangpu s cílem distribuovat Bible a traktáty psané v čínštině.

Když v roce 1857 Čínská misijní společnost nebyla schopna déle finančně podporovat  misionáře, Taylor se rozhodl pro dráhu nezávislého misionáře.  Po úmorné práci se jeho malý kostel v Ningpu rozrostl na 21 členů, ale v roce 1861 vážně onemocněl a byl nucen se vrátit do Anglie.

Po více než pěti letech strávených v rodné zemi, Taylor spolu s rodinou a svým novým týmem vypluli zpátky do Číny. Po těžké čtyřměsíční plavbě, kdy dokonce hrozilo, že kvůli bouři loď ztroskotá, dorazili cílové destinace.

Po příchodu zamířil do Ningpa, kde v té době již aktivně působili další misionáři. To ho donutilo jít do Hangchow. Na začátku února 1867 se mu narodilo šesté dítě se jménem Marie. Kvůli opětovnému křtu věřících z Anglikánské církve, hrozil rozkol v misijní organizaci, ale Taylor si přiznal svou chybu, kterou pak již nechtěl opakovat.

Náročné podmínky si vyžádaly smrt osmileté dcery Gracie, která se těsně před svou smrtí modlila za výrobce model. Tato událost vedla k semknutí členů misie.  

Po příchodu rodiny Taylorových do Jangchow se po oblasti začaly šířit letáky varující místní obyvatele před misionáři ze Západu. Strach a nenávist vedly k tragické události, která eskalovala vypleněním domu a napadením členů Taylorovy skupiny.  Zbití misionáři byli nuceni odejít z vnitrozemí do bezpečí. Když se britské námořnictvo dozvědělo o útoku na své občany, vyplulo do oblasti, aby proti tomuto bezpráví protestovali. To v budoucnosti přineslo negativní ovoce, když se západní imperialismus stal záminkou pro komunistickou revoluci.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Zdroj: Christianity Today, wikipedie Datum: 6. prosince 2020 Foto: Wikipedie – Hundson Taylor

Exit mobile version