Praha – Film polské režisérky Agnieszky Hollandové Hranice, který u příležitosti uvedení v Polsku ostře kritizovala tamní vláda, získá ocenění ve Vatikánu. Během premiérového víkendu se snímek v Polsku stal nejúspěšnějším filmem. ČTK to za tvůrce snímku dnes sdělila Zuzana Janáková.
Film, který vznikl s podporou českého Státního fondu kinematografie a v koprodukci České televize, letos získal Zvláštní cenu poroty na festivalu v Benátkách. Připomíná dramatické osudy uprchlíků na polsko-běloruské hranici, kteří se snaží dostat za lepším životem do Evropské unie. Migrační krizi ukazuje ze čtyř pohledů, z pohledu migrantů, pohraničníka, aktivistů a místní obyvatelky. Podle režisérky se film soustředí na obyčejné lidi uvězněné v morální slepé uličce a ukazuje skvělé Poláky, kteří zachraňují životy lidí bez ohledu na riziko a barvu jejich kůže.
SOUVISEJÍCÍ – Evangelikální film o probuzení se objevil na Netflixu
Film už dříve ostře napadl ministr spravedlnosti a generální prokurátor Zbigniew Ziobro, který jej přirovnal k „nacistické propagandě“. U příležitosti uvedení filmu do polských kin ho kritizoval i předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) a místopředseda vlády Jaroslaw Kaczyński.
V pondělí se za tvůrkyni postavila Česká filmová a televizní akademie, která v ČR mimo jiné udílí ocenění Český lev, jehož je Hollandová několikanásobnou držitelkou. I přes kritiku vládních představitelů ho v Polsku za první víkend v kinech vidělo více než 138.000 diváků. Do českých a slovenských kin vstupuje 19. října.
„Jsme poctěni, že můžeme ve Vatikánu přivítat Agnieszku Hollandovou a její skvělý film Hranice. V tématu utečenců panuje naprostý soulad mezi citlivým pohledem režisérky a naší církví. Možnost učinit tak v rámci festivalu Tertio Millennio Fest, který je jediným filmovým festivalem na světě, který vznikl na přání papeže (Jana Pavla II.) a který je pořádán společně se Svatým stolcem, tomu dodává ještě větší význam,“ uvedl umělecký ředitel festivalu Gianluca Arnone.
„Za přítomnosti nejvyšších vatikánských představitelů udělíme filmu a režisérce Zvláštní cenu Fuoricampo ve Vatikánské filmotéce. Tato čestná cena je každoročně udělována filmu, který je schopen vyburcovat lidské svědomí a proniknout do světlých, ale i temnějších míst lidské duše,“ doplnil Arnone. Téma uprchlíků je také velkým tématem současného papeže Františka.
Mimořádnost tohoto snímku dokazují podle koproducentky filmu Šárky Cimbalové nejen festivalová ocenění, nadšené přijetí nejpřednějšími filmovými kritiky, obrovská pozornost světových médií, ale i prodeje filmu do zahraničí. „O film projevilo nebývalý zájem Japonsko, Německo, Izrael, Švýcarsko, Řecko, Ukrajina, Latinská Amerika, Čína a Skandinávie. Již před tím film koupilo Španělsko, Rakousko, Pobaltí, Bulharsko, Slovinsko, Maďarsko, Island, Francie, Benelux, Itálie, Portugalsko nebo země bývalé Jugoslávie,“ uvedla.
Festival Tertio Millennio udílí dvě hlavní ceny a jednu zvláštní: Cenu Tertio Millennio pro nejlepší soutěžní film, Cenu pro první tři finalisty soutěže krátkých filmů, a Zvláštní cenu Fuoricampo, kterou letos obdrží právě snímek Hranice.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 26. září 2023 Foto: screenshot YouTube