Film „Zápas a triumf“ ukazuje, jak víra olympionikům Lauryn Williamsové, Daniela Diase a Wilsona Kipsanga pomáhá překonat boje a najít jejich pravou identitu v Kristu.
Každé čtyři roky se svět dívá na sporty po dobu dvou týdnů. Mediální titulky se soustředí na Olympijské hry a každý chce, aby jejich země získala zlatou medaili. Ale být olympionikem a získat vítěznou medaili je velmi obtížné.
„Sny jsou dosaženy pouze přes porážky a vítězství“, říká křesťanská mezinárodní sportovní organizace Atleti v akci. „To, co se ve filmu ukazuje, je realita, že boj je přirozenou součástí dosažení čehokoli velkého.“
„Olympionici, kteří se objevili v tomto filmu, dosáhli pozoruhodných triumfů, ale nebylo to bez obrovských překážek,“ uvádí se na internetových stránkách organizace.
Sportovkyně Lauryn Williamsová získala stříbrnou medaili na 100 metrů na olympijských hrách v roce 2004, ale její tým v štafetě 4×100 metrů čelil diskvalifikaci. O čtyři roky později jim na olympijských hrách v Pekingu spadnul kolík, když ji kolegyně předávala štafetu, a tým byl opět diskvalifikován.
Poté se Lauryn rozhodla vypustit sezónu 2010 a během této doby se zapojila do programu studia Bible a její život se začal dramaticky měnit. V olympijských hrách v Londýně v roce 2012 nastoupila v kvalifikaci na 4×100 metrů, ale nebyla vybrána do finálového běhu. Následně změnila disciplínu na bobovou dráhou. Během roku se kvalifikovala do amerického týmu pro zimní hry 2014 v Soči, kde získala stříbrnou medaili.
„Je opravdu těžké vyvážit touhu udělat tu nejlepší práci a jít za zlatem, ale nakonec ho nemít jako věc, která definuje, kdo jste. A způsob, jakým jsem to dokázala, je znát Pána.“
Další olympionik vylíčený ve filmu je brazilský paralympijský plavec Daniel Dias, který měl těžké dětství. „Někdy jsem dostával různá jména a to mě opravdu jako dítě zraňovalo,“ vzpomíná.
Při sledování paralympijských her v Aténách se však Daniel dozvěděl, že jsou sporty pro osoby se zdravotním postižením a v pouhých osmi lekcích se naučil všechny čtyři plavecké styly. „Byl to způsob, jak mi Bůh říkal: „Toto je tvůj dar. Použij to pro mluvení o Mně,“ říká Daniel ve filmu. V roce 2008 cestoval do Pekingu, aby mohl soutěžit v paralympijských hrách, kde získal devět medailí více než kterýkoli jiný závodník. Na paralympijských hrách v roce 2012 v Londýně měl Daniel čest nést vlajku Brazílie. Získal šest zlatých medailí a vytvořil šest nových světových rekordů.
„Hlavním úkolem je sloužit Mu a žít svůj život jako následovník Krista. Všechny tyto úspěchy zmizí, ale Kristova láska nikdy nezmizí.“
Maratonec Wilson Kipsang běhal od svého dětství. Po ukončení svého vzdělání se Wilson připojil k policii a kamarád ho pozval do kostela. Wilson přijal pozvání svého přítele a stal se křesťanem.
Pak začal soutěžit v závodech na 10 a 20 kilometrů a poté se dal na maratony. V roce 2010 skončil Wilson na třetím místě v pařížském maratonu. O šest měsíců později vyhrál frankfurtský maratón v rekordním čase. Na olympijských hrách v Londýně v roce 2012 reprezentoval Keňu v mužském maratonu. Skončil třetí a získal bronzovou medaili.
„Je tolik talentů, které mi dal Bůh. Bůh chce, aby nadání a dary, které nám byly dány byly více využity,“ zdůrazňuje Kipsang. Wilson se rozhodl investovat do své komunity, co získal, a tak postavil hotel, který dal práci více jak 25 lidem. Také přispěl na výstavbu nové budovy kostela v Itenu a pomohl financovat novou školu, v níž působí jako ředitel.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?
-mn- Zdroj: Evangelical Focus Foto: Flickr – Soči