Křesťan dnes

Hlas pro Zpívající lípu

Stromy mohou žít bez nás, my bez stromů ale ne. Dávají nám užitek po celý svůj život i po něm. V tom nesobeckém dávání odráží stromy něco ze svého Stvořitele. Jako křesťané se můžeme od stromů mnohému učit, a hlavně o ně pečovat a vážit si jich. 

Jednou z příležitostí jak ocenit jejich význam je každoroční anketa

Evropský strom roku, kde se hlasuje o strom s nejzajímavějším příběhem. Před dvěma lety tento titul získal český strom, „Chudobínská borovice“. Letos nás reprezentuje „Zpívající lípa“, s příběhem, který ovlivnil českou i celosvětovou Církev a je neodmyslitelně spojen s našimi dějinami. Pojďte pro něj hlasovat, protože jeho příběh je bez nadsázky tím nejzajímavějším ze všech letošních příběhů. 

SOUVISEJÍCÍPavel Černý / Křesťanské pojetí přírody jako Božího stvoření

Rozhovor k této anketě poskytl František Brückner z Nadace Partnerství, člen Církve Bratrské. 

Kdo vyhlašuje  „Evropský strom roku“?

Anketu Evropský strom roku pořádá již od roku 2011 organizace Environmental Partnership Association (EPA), jejímž členem je i Nadace Partnerství.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Má tato anketa i nějakou celosvětovou podobu?

„Tree World“ zatím nevolíme. Hlasování o Evropský strom roku ale předcházejí národní klání v 16 zapojených evropských zemích. V České republice letos budeme hledat Strom roku už po jednadvacáté.

 
Co je záměrem ankety a daří se jej úspěšně naplnit? 

Smyslem Evropského stromu roku je poukázat na zajímavé staré stromy jako na důležité přírodní i kulturní bohatství, kterého bychom si měli vážit a chránit je. V Evropském stromu roku na rozdíl od jiných soutěží není důležitá krása, velikost nebo věk, ale příběh a spojení s lidmi. Hledáme totiž stromy, které se staly nedílnou součástí širší komunity.

Myslíte si, že český kandidát „Zpívající lípa“ má šanci vyhrát a proč? 

Každý z letošních finalistů by si určitě výhru zasloužil, stejně jako naše lípa, která bezesporu patří k nejkrásnějším stromům v České republice. Zpívající lípa má navíc obrovskou podporu nejen v místní komunitě, ale i za hranicemi a také ze strany dvou posledních českých vítězů – Jabloně u Lidmanů a Chudobínské borovice, která se v roce 2020 stala první evropskou vítězkou v našich barvách.). Lípa tedy jednoznačně už vítězem je – v očích a srdcích všech jejích obdivovatelů. Chcete-li však lípě pomoci k dosažení prvního stupínku vítězů, nezapomeňte jí do 28. února poslat bezplatný hlas na www.evropskystromroku.cz.

Zaujal Vás příběh „Zpívající lípy“? Čím konkrétně? 

Bylo by těžké, aby strom, který okouzlil Aloise Jiráska, Terezu Novákovou i Bohuslava Martinů, nezaujal i mne. Skrývá v sobě dávná tajemství i příběhy známé jako třeba ten, který jí dal přízvisko „zpívající“. Vypráví se totiž, že na konci 17. století se v jejím kmeni ukrýval stařeček Jiroušek a přepisoval tehdy zakázané texty, také Nový zákon a Žalmy. Jak už hůře slyšel, pěkně hlasitě si u toho pozpěvoval, až se to neslo široko daleko a lidé se domnívali, že to zpívá sama lípa. 

Je podle vás mezi křesťany dostatečná péče o stromy, potažmo o životní prostředí a jak by to šlo případně zlepšit? 

Řekl bych, že, oproti různým sociálním tématům, je péče o životní prostředí ještě stále tak trochu popelkou a mnoha křesťany je vnímána jako něco podezřele „ezo“ nebo jako něco příliš materiálního, pomíjivého. Země nám však byla Bohem svěřena do správcovství a myslím si, že i z toho, jak ho děláme, se budeme Bohu zodpovídat. A nejen Bohu, ale i našim potomkům. 

Kdo by si pomyslel, že strom poskytne útočiště pro tajné opisování Bible? A jak velkou lásku k Pánu Bohu a Jeho Slovu měl stařeček Jiroušek, když věnoval svůj čas a energii opisování Bible. Obojí pro nás může být inspirací a důvodem k vděčnosti, kterou můžeme vyjádřit třeba právě svým hlasem pro Zpívající lípu do 28.února zde www.evropskystromroku.cz.

Autor: Daniela Kenningová Datum: 17. února 2022 Foto: Pixabay – ilustrační

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Exit mobile version