Nová harvardská studie zkoumá fyzické a mentální zdraví dětí a teenagerů, kteří byli vychováváni v náboženském nebo duchovním prostředí. Závěry jsou fascinující.
Ti, kdo jako děti nebo teenageři chodili aspoň jednou týdně na bohoslužby, se ve dvaceti cítí o 18 % šťastnější než ti, kdo na žádné bohoslužby nechodili. Je u nich téměř o 30 % vyšší pravděpodobnost, že se zapojí do dobrovolnické práce a o 33 % menší pravděpodobnost, že ve dvaceti budou užívat drogy.
Lidé, kteří se každý den modlili a samostatně meditovali, mají větší uspokojení ze života, umí snáze zpracovávat emoce a dovedou víc odpouštět. Je u nich menší pravděpodobnost, že budou sexuálně aktivní v raném věku nebo že se u nich vyskytnou pohlavní nemoci.
A výzkumy také ukazují, jaký dopad má meditace a přemýšlení na mozek a mentální zdraví – od nižších příznaků deprese až po lepší soustředěnost a kreativitu. Jiný výzkum ukázal, že projevování úcty, čas v přírodě a v tichu souvisí s větším pocitem štěstí.
Článek v časopise Forbes, který o této studii informuje, končí slovy: „Některé základní zvyklosti, které lidé dělali po celé věky (modlitba, meditování) mohou mít ve skutečnosti mnohem větší hodnotu, než si myslíme.“
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi.
Překlad: Jan Vopalecký, Zdroj: The Christianpost, foto Creative Common Search