Křesťan dnes

Halík vyzval latinskoamerickou církev k obraně papeže Františka

Praha – Katolická církev se podle kněze a teologa Tomáše Halíka nachází v kritickém okamžiku svých dějin a potřebuje dalekosáhlou reformu. Halík před svým odletem do Brazílie vyzval latinskoamerickou církev k obraně papeže Františka a jeho reformních snah. Český teolog, který je nositelem prestižní Templetonovy ceny, o tom dnes informoval ČTK v souvislosti se svým zářijovým přednáškovým turné po Brazílii.

V minulém roce inicioval Halík spolu s profesorem Paulem Zulehnerem z Vídeňské univerzity otevřený dopis na podporu papeže Františka. Dokument podepsalo 75.000 lidí včetně 150 profesorů teologie ze čtyř kontinentů, uvedl dnes Halík.

Současná krize katolické církve je podle Halíka srovnatelná s dobou reformace a Francouzské revoluce. „Sexuální zneužívání, jejichž rozsah byl nyní dokumentován, je jen jedním aspektem selhání určitého typu církve, a toto selhání vyžaduje dalekosáhlou reformu nejen církevních struktur, nýbrž zejména přístupu církve k mnoha oblastem a tématům,“ uvedl Halík.

Papež František podle českého teologa zahájil nutnou reformu v duchu evangelia. „Jeho odvaha vyvolala paniku v určitých katolických kruzích, které opakovaně tvrdě útočí na papeže a své útoky v poslední době vystupňovaly,“ uvedl Halík. Členové církve by proto podle něj měli prokázat papeži věrnost a podporu. „Pokud by hlas papeže Františka měl být umlčen, mělo by to katastrofální následky nejen pro věrohodnost katolické církve, ale také pro všechny, kteří v našem světě, naplněném strachem, násilím a nenávistí, zápasí o naději proti pokušení rezignace,“ dodal Halík.

Papež František pochází z Argentiny, kde působil do roku 2013, než se stal papežem. Papež, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio, boří mnohá tabu a jeho nástupem do funkce začala ve Vatikánu nová éra. Obnovit důvěru v římskokatolickou církev se snaží pokorným a spontánním chováním a zaměřením na nejchudší a nejslabší.

 

Autor: ČTK  Foto: Wikimedia Commons 

Exit mobile version