Tomáš Halík se vrací k tématu sexuálního zneužívání v církvi. Jeho komentář přichází poté, co portál Seznam Zprávy v těchto dnech zveřejnil svědectvím Jiřiny Kočí, která popsala intimní vztah s katolickým knězem.
„Církev potřebuje revoluci milosrdenství papeže Františka, musí být bezpečným místem uzdravující pravdy. Tutlání, bagatelizace a napadání druhých je slepá ulička,“ napsal katolický kněz na svém blogu na Aktuálně.cz.
SOUVISEJÍCÍ – Tomáš Halík poděkoval bezpečnostním službám a kritizoval prezidenta Zemana
Na evangelijním příběhu uzdravení ženy z krvotoku, vysvětlil, že v sobě nesla trauma z vlastního onemocnění, které ji vyřadilo z náboženského ale i společenského života. „Podle židovských předpisů je totiž krvácející žena rituálně nečistá, nesmí mít účast na bohoslužbě, nikoho se nesmí dotknout a nikdo se nesmí dotknout jí.“
Ačkoli chtěla po svém uzdravení zůstat v anonymitě, Ježíš se obrací k davu a ptá se, kdo se ho dotkl. Kristus podle Halíka, „hledá její tvář“ – také ji svým způsobem volá jménem, ruší její anonymitu a po dlouhé době v izolaci prožívá své uzdravení.
„Projevem její víry – víry, která ji podle Ježíšových slov uzdravila – byl však už její dotek, ono pošetilé gesto, plné touhy a důvěry. Byl to čin, jímž přestoupila Zákon – vždyť svým dotykem učinila vlastně Ježíše rituálně nečistým, byl to podle přísných výkladů Zákona hřích; a přece Ježíš rozumí tomu, co tímto dotykem vyjádřila a propůjčuje svým výkladem tomuto činu spásný význam. To, co vyjádřila řečí těla – které dosud mluvilo jen řečí krve a bolesti – dopověděla tím, že se před ním sklonila a pověděla celou pravdu,“ poznamenal dále Halík.
Církev by měla být „místem osvobozující a uzdravující pravdy,“ kde lidé nebudou mít strach se sdílet se svými příběhy. „Po mnoho let nabízím vedle svátosti pokání také duchovní rozhovory, které jsou delší a hlubší, než to dovoluje běžná podoba svátosti a týkají se širšího kontextu duchovního života. Jsem pevně přesvědčen, že právě tato služba duchovního doprovázení, bude stěžejní a nejdůležitější úlohou církve v budoucnosti,“ domnívá se Halík.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
Kritika Dominika Duky a Petra Piťhy
I když se kardinál Duka odmítl osobně setkat s oběťmi sexuálního zneužívání, Halík podotýká, že absolvoval několik dlouhých nočních rozhovorů s lidmi, kteří si své trauma nesou s sebou a potřebovali někoho, s kým se mohou o své trápení podělit. Myslí si, že je potřeba přestat bagatelizovat tyto případy, protože to jen povede k poškození reputace církve v očích veřejnosti.
„Léta jsem pracoval jako psychoterapeut a vím o blízkosti a prolínání duševních a duchovních bolestí – ale setkávání s lidmi zraněnými v církvi bylo něco jiného než pouhá psychoterapie; cítil jsem tam celým srdcem přítomnost Kristovu, a to na obou stranách: v oněch maličkých, nemocných, uvězněných a pronásledovaných a zároveň i ve službě naslouchání, útěchy a smíření, kterou jsem jim směl poskytnout,“ píše držitel prestižní Templetonovy ceny a poukazuje na slova papeže Františka, že skuteční pastýři Božího stáda jsou „cítit po ovcích.“ Místo toho, jsou však někteří cítit po politicích.
Profesor Halík se ve svém článku vrací k medializovanému kázáníi Petra Piťhy, ve kterém Piťha varoval před zastánci genderové ideologie a Halík vysvětluje, „že to není náboženství Ježíšovo. Kázání, v němž není ani stopa ducha evangelia, radostné zvěsti, ani stopa víry, lásky a naděje, nýbrž jen kazatelův strach a beznadějně depresivní vnímání světa, zoufalství člověka, který cítí, že jeho svět končí a život se ubírá cestou, kterou nečekal a které nerozumí – to opravdu nelze omlouvat jako„homiletickou nadsázku“.
Podle svých slov si vyslechl příběhy desítek křesťanů, kteří se přiznali ke své homosexualitě a prožili psychologický lynč a stydí se, že dával do popředí učení katolické církve místo živých lidí.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 1. července 2021 Foto: Wikimedia Commons – Tomáš Halík