Jesus Movement bylo jednou z nejzásadnějších událostí 20. století a zanechalo nepopiratelnou stopu v kultuře, hudbě a především v církvi a evangelizaci. V popředí zájmu filmařů však nebylo – až doposud.
Film „Ježíšova revoluce“, který v těchto dnech přichází do amerických kin, vypráví skutečný příběh probuzení, které začalo v komunitách hippies na západním pobřeží Spojených států koncem 60. let, rozšířilo se po celé zemi a přivedlo miliony mladých lidí ke Kristu.
SOUVISEJÍCÍ – Pokračování filmu Umučení Krista se začne natáčet letos na jaře
Film, v němž hrají Kelsey Grammer, Jonathan Roumie a Joel Courtney a který režírovali Jon Erwin a Brent McCorkle, přináší srdečný a někdy i humorný pohled na komplikované postavy, které stály za vznikem Jesus Movement, a na to, jak se mezi těmi nejméně pravděpodobnými skupinami lidí zrodilo probuzení, které připravilo půdu pro mnoho dnešních církví a moderní křesťanskou hudbu.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
„Ježíšova revoluce“ se odehrává na pozadí přelomu 60. a 70. let 20. století, tedy v době, kdy mladí lidé hledali smysl života a sounáležitost. Začíná na pláži Pirates Cove v Kalifornii, kde se reportér časopisu Time ocitá na místě probuzení; dlouhovlasá postava křtí lidi v oceánu, zatímco stovky lidí, včetně pastora Chucka Smithe a mladého Grega Laurieho, přihlížejí.
„To, co vidíte, je symbolem nového života,“ říká Smith reportérovi. „Každá lítost, každé selhání, vše je navždy smyto.“
Film se vrací o rok dříve, kdy Laurie žije v malém přívěsu se svou matkou alkoholičkou (Kimberly Williams-Paisleyová). Navštěvuje vojenskou akademii a je neklidný a ztracený – dokud nepotká krásnou mladou ženu Cathe, která ho pozve, aby se připojil k její partě a odcestoval do jižní Kalifornie. Ačkoli Cathe vyrůstala v nábožensky založeném domově, touží se vymanit ze všech pravidel a omezení a ve snaze toho dosáhnout se uchýlí k drogám.
Smith mezitím sleduje reportáž o hippies – a je znechucen. Jsou to ztracení, bezcílní protiváleční fanatici a upřímně řečeno, potřebují vykoupat. Je to, jak říká svému shromáždění, „generace bez zábran“.
A pak jeho dcera Jeanette vezme stopujícího hipíka, který se představí jako Lonnie Frisbee. Je nápadně podobný Ježíšovi a vášnivě přivádí duše ke Kristu – a Jeanette ho chce svému otci představit. Ačkoli se Smith zpočátku brání, Frisbeeho svědectví ho dojme a otevře partě hippies a pouličnímu kazateli dveře svého domu i kostela.
Poté, co čelí odporu církevního vedení kvůli začlenění hippies do shromáždění, Smith veřejně oznámí, že jeho církev vítá všechny lidi, hippies i všechny ostatní, a netrvá dlouho a začne hnutí.
„Budeš potřebovat větší kostel,“ řekne mu Frisbee – a z toho se zrodí hnutí Calvary Chapel.
I Laurieho život se má převrátit naruby. Poté, co se Catheina sestra málem předávkuje, je Cathe rozčarovaná ze životního stylu, který jí sliboval svobodu. A když jeho kamarádi málem nabourají s dodávkou, když jsou sjetí drogami, potká Laurie Frisbeeho, který ho seznámí s Ježíšem a s příslibem věčného života. Netrvá dlouho a oba jsou pokřtěni ve Smithově a Frisbeeho církvi.
Jak se probuzení rozrůstá, Frisbee začíná konat také službu uzdravení a tisíce lidí jsou zachráněny. Laurie, sám začínající pastor, se stává horlivým účastníkem Frisbeeho evangelizačního úsilí. Brzy však mezi Smithem a Frisbeem vypuknou třenice, protože Frisbeeho začne rozptylovat jeho ego.
„Beze mě by nebylo žádné hnutí!“ prohlásí, než ke zděšení Laurieho oznámí svůj odchod ze Smithovy církve. Než však Frisbee odejde, podělí se o vizi, kterou mu dal Bůh: Viděl Laurieho, jak mluví před tisíci lidmi a sdílí evangelium.
Laurie však stále bojuje s traumatem z dětství i s osobními problémy: Když žádá o svolení ke sňatku s Cathe, čelí odporu jejích rodičů a upřímně řečeno, není si jistý, zda by měl vstoupit do služby. Bůh má však jiné představy a v jedné klíčové scéně filmu se Smith s úsměvem dívá, jak Laurie křtí lidi v oceánu.
Dnes, díky Smithovu mentorování, vede Laurie vlastní církev Harvest Christian Fellowship, která je jednou z největších církví v USA – a s Cathe jsou manželé už téměř 50 let. Vliv, který měli na křesťanskou kulturu hippies stojící za Ježíšovým hnutím, známí jako „Jesus freaks“, je patrný dodnes, zejména v křesťanské rockové a gospelové hudbě.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Zdroj: The Christian Post Datum: 24. února 2023 Foto: screenshot YouTube – Jesus Revolution