Praha – Pražské kostely na Novém Městě, které založil císař a král Karel IV., dnes rozezní hudba, která zněla v době jejich vzniku ve 14. století. Koncertní představení doplní dramatizace textů sepsaných Karlem IV. a vyprávění o jeho zakladatelských činech. První ročník jednodenního festivalu Oživené kostely tak chce v den narození českého panovníka přiblížit lidem obsahové souvislosti kulturních aktivit Karla IV. a to, jak proměnil společenský význam Prahy v Evropě.
Festival je rozdělen do tří částí, každá z nich se odehrává v jiném kostele Nového Města a vždy představuje jiný pohled na dobové umění i na osobu samotného císaře.
„Diváci se budou moci seznámit s ojedinělou a málo provozovanou hudbou pozdního středověku, se symbolikou architektury, s dobovými kronikářskými záznamy i s osobními úvahami císaře Karla IV,“ uvedli k projektu jeho autoři, dirigent Igor Angelov a herec Jan Potměšil.
První část akce je situována do kostela svatého Apolináře a nedalekých zahrad, kde účinkující provedou diváky životem Karla IV. skrze jeho životopis Vita Caroli a dobovou instrumentální hudbu s ukázkami tanců. V podvečer pak při koncertě v kostele Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého mohou zájemci slyšet nejstarší české skladby a Messe de Nostre Dame, dílo francouzského skladatele Guillauma de Machauta, který byl sekretářem na dvoře Jana Lucemburského.
Poslední část festivalu se uskuteční v kostele svaté Kateřiny Alexandrijské. Hudebníci za svitu svíček tam zahrají varhanní improvizace na témata středověkých chorálů a návštěvníci si budou moci poslechnout četbu z Legendy o svatém Václavu, kterou sepsal Karel IV.
Karel IV., jeden z nejvzdělanějších a nejschopnějších panovníků středověku, usedl na český trůn v roce 1346 po smrti svého otce Jana Lucemburského. Zubožené české království dovedl jako císař Svaté říše římské mezi nejmocnější státy v Evropě a založením první univerzity ve střední Evropě učinil z Prahy středisko vzdělanosti a kultury.
Karel IV., křtěný Václav, se narodil 14. května 1316 a zemřel 29. listopadu 1378 v Praze na zápal plic.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Foto: Wikimedia Commons – kostela svatého Apolináře