Praha – Z Prahy, kde se koná kontinentální shromáždění Synody biskupů, vyjadřují církve v Evropě svou blízkost lidem v jižním Turecku a severní Sýrii, kteří byli v noci na pondělí 6. února těžce postiženi zemětřesením. Evropští církevní hodnostáři vyhlašují veškerou možnou podporu na zvládnutí této krizové situace. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí České biskupské konference Monika Klimentová.
Zemětřesení o síle 7,8 stupně zasáhlo Turecko a Sýrii v pondělí brzy ráno. Kolem poledne pak úřady zaznamenaly ještě další zemětřesení o síle 7,6 stupně. Celkem bylo do dnešního poledne zaznamenáno nejméně 285 následných otřesů
Počet obětí katastrofy vzrostl k dnešku zatím na 5261. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes informoval o 3549 mrtvých, zatímco v Sýrii zemřelo podle posledních informací úřadů a místních záchranářů 1602 lidí. Situaci v Turecku ztěžuje špatné počasí, kvůli kterému je velmi těžké dostat do některých regionů pomoc. Do Turecka a Sýrie míří pomoc z celého světa včetně Česka.
„Obrovský počet mrtvých – a množství obětí se bude zvyšovat -, zkáza a utrpení tolika lidí nás hluboce zasáhly a dotkly se našich duší. Je to hluboká rána, která se v Sýrii přidává k ráně války, jež tam zuří již řadu let,“ uvedli dnes v Praze zástupci katolické církve z Evropy.
„Jsme nablízku společenství vikariátu Iskenderun, kterému byla zničena katedrála, naštěstí bez obětí na lidských životech. Naše myšlenky směřují k Anatolskému vikariátu, který prožívá těžkou situaci zkázy. Sledujeme Aleppo, město, které bylo zmučeno během války v Sýrii a nyní zažívá další mučednictví,“ připomněli biskupové a další představitelé církve.
Vyjádřili také vděčnost těm, kteří v tuto chvíli ve velmi obtížných podmínkách přinášejí pomoc při zimních teplotách. Církevní charity se angažují při zvládání mimořádné události ošetřováním zraněných, utěšováním těch, kteří ztratili své příbuzné, a hledáním přístřeší pro ty, kdo ho již nemají.
V Praze se od neděle koná setkání představitelů katolické církve z celé Evropy. Přijeli na kontinentální shromáždění Synody o synodalitě 2021 až 2024, kterou vyhlásil v roce 2021 papež František a která má přinést podněty k dalšímu organizování katolické církve či změnám v ní.
Synoda je označení pro různá shromáždění představitelů křesťanských církví, původně znamená společné putování. Synodální cesta či proces vyhlášené Františkem má obsahovat setkávání, naslouchání a rozlišování o společné budoucnosti věřících.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 7. února 2023 Foto: Wikipedie – zemětřesení v Turecku a Sýrii