Křesťan dnes

Evangelikálové v Irpini rostli a rozvíjeli se, ale pak přišli ruští okupanti  

Služba v ukrajinském Irpini se až do ruské agrese rozvíjela.  

Za posledních deset let se počet obyvatel severozápadního předměstí Kyjeva rozrostl na 90 000 a spolu s ním se rozrostla i Irpiňská biblická církev (IBC). Baptistický sbor narostl na 700 dospělých členů a dalších 300 dětí. A v roce 2019 zahájilo 12 členů církve zakládání sborů ve čtvrti Nové bloky, kde žilo 15 000 Ukrajinců v několikapatrových bytových komplexech bez jakéhokoli kostela.

Dříve se scházeli v přízemní kanceláři, loni v prosinci věřící zakoupili samostatnou budovu od místní banky a byli vděční, že mají vlastní místo při nedostatku nájemních prostor. V přízemí sboru, který má kapacitu 200 lidí, očekávala kongregace o 60 členech další růst.

SOUVISEJÍCÍNáboženské pozadí války na Ukrajině

O tři měsíce později vtrhli do sboru Rusové.

Podle Christianity Today píše, že jako první padlo předměstí Hostomel, kde se nacházelo regionální letiště. Útok na Irpiň a sousední Buču začal 27. února a ruské jednotky se snažily obklíčit Kyjev.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Pastor IBC Mikola Romaňuk byl v té době v USA, zatímco jeho rodina se přestěhovala na západní Ukrajinu. Vrátil se 5. března, aby ještě téhož dne, kdy tanky poprvé pronikly na předměstí, odjel. Následujícího dne zahynul člen jeho sboru, který se vrátil do Irpině, aby pomohl s evakuací, ale zemřel spolu s matkou a jejími dvěma malými dětmi. Fotka z tragédie, kterou publikoval deník New York Times, když ruské síly ostřelovaly humanitární koridor, obletěla celý svět. 

Do 14. března Rusko obsadilo polovinu předměstí, včetně čtvrti, kde se nacházela církevní zařízení. Útočiště IBC zůstalo v bezpečí, ale 200 jejích členů uprchlo do 20 zemí Evropy, zatímco dalších 500 se rozptýlilo po západní Ukrajině. Romaňuk odešel do Rivného, které se nachází 380 kilometrů západně od Kyjeva, s asi 70 svými věřícími. Bohoslužby byly obnoveny online, zatímco se věřící snaží sloužit 4 000 převážně starším obyvatelům, kteří zůstali v Irpini.

Desítky lidí byly zabity při zvěrstvech spáchaných ruskou armádou. 

Dne 16. března Ukrajina oznámila protiútok. Armáda 28. března předměstí znovu dobyla. Boje v Buči však pokračovaly ještě dva dny, během nichž Rusko obnovilo raketový útok na Irpiň. Jedna z raket zasáhla církevní zařízení a zničila jeho střechu a učebny nedělní školy ve druhém patře.

V oblasti se nenacházel žádný vojenský personál.

„Každá budova se dá znovu postavit,“ řekl Christianity Today Romaňuk. „V porovnání se zničením města a mnoha mrtvými to není nic hrozného.“

Irpinské ústředí organizace Mission Eurasia, založené v roce 1991 za účelem šíření evangelia v bývalém Sovětském svazu, bylo zničeno během ruské invaze.

SOUVISEJÍCÍ – Ukrajinští evangelikálové jsou na černých listinách. Ruské jednotky je mají zatknout

Zatímco někteří ukrajinští protestanti považují církevní budovy za svaté, většina pravoslavných křesťanů vnímá svatyně jako posvátný prostor pro spojení s Bohem, naplněný božskou aurou. Uvnitř není dovoleno jíst; rozhodně ne na toaletě.

To ovlivnilo i pomoc nuzným.  Ačkoli byl poškozen pouze jeden z osmi pravoslavných chrámů nacházejících se v Irpini – a jeho kněz zahynul při leteckém útoku – byly otevřeny pouze dvé přístavby chrámů, které poskytly útočiště místním obyvatelům, řekl ukrajinský pastor.

„V naší teologii je kostel místem služby a uctívání,“ řekl evangelikálnímu magazínu Romaňuk. „Nyní se stal domovem pro lidi, jejichž domovy byly zničeny.“

Pastor Romaňuk vede IBC od roku 2009. 3. dubna se vrátil se svou ženou a dcerou a žil ve sklepě kostela se 40 obyvateli Irpině. Jeho byt je nepoškozený, ačkoli do sousedního komplexu dopadl granát. Ale přestože byl 20. dubna obnoven přívod elektřiny, Romaňukovi přebývají v budově kostela. 

Až 200 lidem je denně podáván oběd. V 18 hodin probíhá duchovní program. Těm, kteří to potřebují, se nabízí vybavení do domácnosti, 30 starým a postiženým lidem se rozvážejí potraviny a léky. Podobné kroky učinily i další evangelikální organizace v Irpini, aby mohly lépe sloužit místní komunitě.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 30. května 2022 Foto: Wikimedia Commons – Irpiň na Ukrajině

https://www.christianitytoday.com/news/2022/may/ukraine-war-photos-irpin-church-seminary-mission-eurasia.html?utm_source=CT+Daily+Briefing+Newsletter&utm_medium=Newsletter&utm_term=198210&utm_content=9413&utm_campaign=email
Exit mobile version