Křesťan dnes

Evangelikálové v Brazílii se snaží pomáhat v době pandemie. Rozděluje je prezident

kostel

S téměř dvěma miliony nakažených se Brazílie stala epicentrem pandemie koronaviru v Jižní Americe. Po Spojených státech druhá nejvíce zasažená země prožívá nejen zdravotní krizi, ale také prochází těžkým sociálním napětím, které má výrazný dopad na život církve.

Evangelical Focus se obrátil na redakci brazilského časopisu Ultimato, který monitoruje situaci evangelikální církve v zemi, s otázkami na aktuální situaci v zemi. „Mnoho lidí ztratilo více než jednoho člena své rodiny. Míra nákazy je ve velkých městech stále velmi vysoká a stále roste,“ řekl šéfredaktor časopisu Ultimato Klênia Fassoni.

Vysvětlil, že část populace kvůli zlé ekonomické situaci není schopna dodržovat základní hygienická opatření nařízené vládou.  Lidé bez pracovní smlouvy ztratili svůj příjem a studentům se přerušila škola. „Podniky byly uzavřeny nebo byl jejich provoz omezen a nezaměstnanost dosáhla alarmující úrovně.“

Mezinárodní měnový fond snížil svá očekávání ohledně vývoje brazilské ekonomiky a podle Fassoniho čelí mladá generace nejisté budoucnosti. 

Církve s řadou dobrovolníků se snažily distribuovat potraviny a hygienické potřeby pro lidi v nouzi. Dokonce na lodích přeplavali tisíce kilometrů, aby pomohli místním domorodcům. Vznikla iniciativa, kde se mohli kontaktovat nezaměstnaní s křesťanskými majiteli firem.

„Církev je v současné situaci velmi kreativní, protože mobilizuje lidi a zdroje. Hnutí Vocare shromáždilo mladé dobrovolníky, World Vision vytvořil fond podpory na ochranu dětí, Brazilská biblická společnost zahájila kampaň Porazme strach, která přináší naději skrze Boží slovo,“ poznamenal Fassoni k aktuální aktivitě evangelikálů ve společnosti.

K přirovnání brazilského prezidenta Bolsonara k Donaldu Trumpovi uvedl, že se snaží oživit starou myšlenku velvyslance a bývalého kancléře Juracy Magalhãese na začátku vojenské diktatury v roce 1964, který řekl: „Co je dobré pro Spojené státy, je dobré pro Brazílii“.

„Ať tak či onak, Trump a Bolsonaro oba v různých stádiích popírali závažnost pandemie. Oba živí populistickou politiku a často poukazují na tisk, jako na údajné nepřátele, zodpovědné za problémy země.“

 Podobně jak v případě Trumpa, tak Bolsonaro měl ve volbách na své straně velkou evangelikální komunitu. Na druhé straně Brazilská evangelikální aliance ho varovala, aby svými činy a skutky nerozděloval zemi.

„Evangelikálové se však během voleb rozdělili a dnes se i nadále dělí. Někteří kritizovali prohlášení a program této vlády od začátku. Některé postoje prezidenta, které byly viditelně v rozporu s duchem a zásadami demokracie, vedly k veřejnému prohlášení Evangelikální aliance ze dne 19. dubna,“ řekl dále šéfredaktor brazilského časopisu pro Evangelical Focus.  

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 10. srpna 2020 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version