Na otázku, jaký je jejich názor na největší náboženské skupiny v zemi, nemá většina Američanů vyhraněné názory – s výjimkou evangelikálních křesťanů.
Ve zprávě Pew Research Center zveřejněné ve středu vyjádřilo 27 % Američanů negativní názor na evangelikály ve srovnání s 10 %, kteří mají negativní názor na protestanty hlavní linie, nebo 18 %, kteří mají negativní názor na katolíky.
SOUVISEJÍCÍ – Studie ukázala, že v Americe prudce narostl počet vyhořelých a osamělých pastorů
Přibližně stejný počet lidí má k evangelikálům pozitivní postoj – 28 procent -, ale to je způsobeno především kladným názorem samotných evangelikálů, kterých je asi čtvrtina populace.
Tato zjištění podle Christianity Today navazují na trend, který uvádí agentura Pew. Před šesti lety výzkumníci informovali, že Američané se vřele stavěli ke každé větší náboženské skupině v USA, od mormonů po muslimy, s výjimkou evangelikálů.
Jiné průzkumy v uplynulém roce poukázaly na negativní vnímání některých evangelikálních denominací a tradic.
Když byli Američané v průzkumu YouGov z roku 2022 dotázáni na 35 konkrétních „náboženských skupin, organizací a systémů víry“, nejlépe hodnotili křesťanství a protestantismus.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
Respondenti YouGov nebyli dotazováni na evangelikalismus jako kategorii. Ale presbyteriánství, metodismus, luteránství, anglikánství a episkopální církev byly hodnoceny příznivě, zatímco ty, které spadají spíše do evangelikalismu – letniční a baptistická tradice – byly hodnoceny negativně. (Nejhorší hodnocení však získali svědkové Jehovovi, scientologie a satanismus.)
Podle loňského průzkumu společnosti Lifeway Research letniční sbory odrazují více než polovinu Američanů. Tedy odrazují více lidí než jakákoli jiná denominace. I další názvy denominací s sebou nesou určitou zátěž, ale výzkumníci zjistili, že lidé jsou nejvnímavější k nedenominačním a baptistickým sborům.
V nedávno zveřejněné zprávě Pew se ukázalo, že kritické vnímání evangelikálů nebylo důsledkem nedostatečné znalosti. Téměř dvě třetiny Američanů tvrdí, že osobně znají někoho, kdo je evangelikálním křesťanem, a toto číslo se od roku 2019 drží celkem stabilně.
Podle Christianity Today o důvodech negativní pověsti evangelikálů může mnoho lidí spekulovat. Evangelikální identita ve Spojených státech se v posledních letech začala spojovat s další politickou zátěží, protože této nálepky se ujalo větší množství příznivců prezidenta Donalda Trumpa.
Již v roce 2020 vyjádřil prezident Národního sdružení evangelikálů Walter Kim obavy ze zpolitizovaného vnímání víry a uvedl: „Nacházíme se v období, kdy je evangelikální víra mnohými úzce definována a špatně chápána, což má dlouhodobé důsledky pro naše svědectví o evangeliu.“
„Příliš mnoho lidí, zejména mladých a barevných, bylo odpuzeno evangelikálním křesťanstvím, které v posledních letech viděli prezentovat se na veřejnosti,“ řekl podle Christianity Today Kim.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 24. března 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační