Křesťan dnes

Evangelikální aliance vyzývá k modlitbám poté, co krajně pravicová strana získala v rakouských parlamentních volbách nejvíce hlasů

V parlamentních volbách, které se konaly 29. září, získala v Rakousku největší podíl hlasů krajně pravicová politická strana, což znamená výraznou změnu na politické scéně. Přední evangelikální organizace vyzvala k modlitbám v souvislosti s pokračujícími jednáními o sestavení nové vlády. 

Die Freiheitliche Partei Österreichs (FPÖ) je první krajně pravicovou politickou stranou od druhé světové války, která zaznamenala takový úspěch, že získala 29 procent hlasů ve 183-členné Národní radě. 

Portál Christian Daily International informuje, že devět stran postavilo kandidátky ve všech volebních obvodech při účasti 77 procent oprávněných voličů. FPÖ těsně předstihla liberálně konzervativní Rakouskou lidovou stranu (ӦVP) s 26 procenty a sociální demokraty s 21 procenty. Absence jasného celkového vítěze znamená, že je třeba vyjednávat o sestavení koaliční vlády. 

SOUVISEJÍCÍÚspěch FPÖ v nedělních volbách vyvolává v rakouské židovské komunitě obavy

FPÖ na čele s Herbertem Kicklem vedla kampaň s heslem „Pevnost Rakousko – uzavření hranic, zajištění bezpečnosti“ a zapojila se do politiky týkající se životních nákladů, zastavení imigrace a zlepšení vztahu s Ruskem po jeho invazi na Ukrajinu. Kickl údajně prohlásil, že volební výsledek otevřel dveře nové éře.

„Zapsali jsme se do rakouské historie, protože je to poprvé, co Svobodní vyhráli v parlamentních volbách, a musíte se zamyslet, jak daleko jsme došli,“ řekl Kickl podle agentury Reuters. 

FPÖ byla založena v roce 1956 a v jejím čele stáli bývalí nacističtí důstojníci. Výzkumná zpráva britské House of Commons Library však uvádí, že strana byla vnímána jako středově liberální až do změny vedení pod vedením Jörga Haidera v 80. letech, kdy se stala populistickou a radikálně pravicovou.

V roce 2000 byla strana krátce zapojena do vládní dohody, kvůli čemuž na ni Evropská unie uvalila sankce, a poté se v letech 2017 až 2019 stala součástí koaliční vlády s ÖVP. Ta se podle výzkumné zprávy rozpadla, když byl Heinz-Christian Strache, tehdejší lídr FPÖ, přistižen a „nahrán, jak nabízí státní tajemství ženě, která byla napojená na ruskou oligarchii“. Strana se staví proti sankcím vůči Rusku a v otázce války na Ukrajině je neutrální. 

Mezitím v exkluzivním komentáři zaslaném Christian Daily International vyjádřil Oliver Stozek, generální tajemník Österreichische Evangelische Allianz (Rakouská evangelická aliance), potěšení nad velmi vysokou volební účastí. Stozek rovněž ocenil, že samotná volební kampaň byla celkově férová a „bez výraznějšího házení bláta“ či osobních útoků vedoucích kandidátů proti sobě navzájem. Oba tyto aspekty považoval za vyslyšení modliteb. 

Připustil také, že mnoho voličů by bylo nadšeno, že Gudrun Kuglerová je stále poslankyní za ӦVP. Je katolickou teoložkou, která se zasazuje o život, a zakladatelkou organizace Evropa pro Krista! – s pevným přesvědčením vystupuje proti obchodování s lidmi a zasazuje se o práva osob se zdravotním postižením, svobodu náboženského vyznání a také o biblické heterosexuální manželství. Stozek byl také potěšen, že Mezinárodní parlamentní modlitební snídaně v Rakousku bude pokračovat. 

V přímém komentáři k volebnímu výsledku však Stozek zdůraznil dva problémy: falešné vykreslování evangelikálů v kampani a potřebu modlit se za jednání potřebná k sestavení koaliční vlády po úspěchu FPÖ. 

K prvnímu bodu Stozek uvedl obavy ze svobody náboženského vyznání, které se týkají reakcí na to, že rakouští křesťané během volební kampaně zaujímali biblický postoj k sociálním otázkám, například věřící, kteří jsou pro život, vedou kampaň v blízkosti potratových klinik.

„Během volební kampaně se objevila falešná obvinění, která vykreslovala evangelikály jako radikální pro-lifery, obviňovala je z obtěžování žen před potratovými zařízeními a z vyhrožování lékařům, kteří provádějí potraty,“ řekl Stozek. 

„Cílem těchto obvinění bylo zavést zákony a zakázat aktivity kolem takových zařízení. Je třeba říci, že tyto činy by již byly trestné podle zákona a v této souvislosti nebyla podána ani jedna stížnost (ať už oprávněná či neoprávněná).“

„To ukazuje, že tato obvinění byla vymyšlena,“ dodal, “a jejich cílem byla pouze legalizace potratů a dosažení zákonného nároku na celostátní péči a úhradu nákladů státem.“

K druhému bodu se Stozek vyjádřil ve dvou aspektech poté, co tak vysoký počet voličů zřejmě změnil přízeň jiných hlavních stran, jako je středopravá ÖVP, která v roce 2020 vytvořila předchozí koaliční vládu se Zelenými. 

„Za prvé, Zelení ztratili asi třetinu svých voličů a za druhé, mnoho voličů ÖVP přešlo k FPÖ,“ uvedl. „To naznačuje, že Rakušané si přejí změnu konzervativním a podnikatelsky příznivým směrem – jak je vidět i ze silného zisku strany Neos [9 % hlasů].“

Stozek dodal, že „i když jsou v FPÖ extrémní pravicoví nacionalisté, ne všichni voliči jsou pravicoví extremisté“.

Poukázal na zjevné důkazy v průzkumech veřejného mínění, které ukazují, že většina voličů si přeje vytvoření koalice mezi FPÖ a ÖVP.  

„Čistě matematicky vzato by koalice ÖVP-SPÖ (celkem 92 mandátů) jen těsně dokázala získat většinu (celkem 183 poslanců v parlamentu),“ uvádí se v prohlášení FPÖ. „Koalice proti FPÖ… by tedy vyžadovala jednu ze dvou malých stran, což zase činí homogenní politiku… stěží možnou a ve skutečnosti neodráží vůli voličů.“

„Jak jasně ukazují průzkumy, většina Rakušanů si přeje modročernou koaliční vládu, která by zemi vrátila na správnou cestu. FPÖ by mohla vytvořit solidní většinu s jednou ze dvou bývalých velkých stran.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 17, října 2024 Foto: Wikimedia Commons

Exit mobile version