Křesťan dnes

Evangelická církev postaví v Holešovicích novou základní a střední školu

Praha – Českobratrská církev evangelická (ČCE) postaví v pražských Holešovicích poblíž stanice metra novou školní budovu. Sídlit by v ní měla základní Bratrská škola i střední Evangelická akademie, s akcí souhlasil církevní synod. Investici podpořil Státní fond životního prostředí dotací přes 130 milionů korun z Modernizačního fondu EU. Vypsáno bude výběrové řízení na dodavatele, potvrdil dnes ČTK mluvčí církve Jiří Hofman.

Kvůli přidělení státní dotace ČCE mimořádně svolala svůj synod. Nejvyšší řídicí orgán evangelické církve v sobotu projekt podpořil. Architektonický návrh podle Hofmana je hotový, vytvořil ho ateliér architektky Hany Seho, profesorky jednoho z ateliérů Fakulty architektury ČVUT.

SOUVISEJÍCÍPolská vláda chce reformovat výuku náboženství na školách

„Stavební povolení platí asi dva měsíce,“ řekl ČTK Hofman. Podpora projektu od synodu podle něho znamená přípravu výběrového řízení na dodavatele, z něhož podle Hofmana vzejde celková cena.

Církevní školy v Česku navštěvovalo v roce 2020 asi 17.000 žáků, do základních škol v ČR chodilo ve školním roce 2020/2021 podle statistik ministerstva školství zhruba 960.000 dětí. Některé z církevních škol jsou velmi žádanými školami speciálními. Diakonie ČCE například nyní rekonstruuje školní budovu V Zápolí v Praze 4, která jako jedna z mála poskytuje vzdělání dětem a žákům s mentálním postižením, více vadami a autismem.

Státní fond životního prostředí v přehledu dotací za loňský rok uvedl, že na novostavbu Bratrské školy v Praze vyčlenil 130,38 milionu korun.

Architektka Seho se projektu školy věnovala i dříve. „Její ateliér navrhl objekt jako velmi udržitelnou stavbu, která by se mohla stát do jisté míry vzorovým projektem občanské vybavenosti pro 21. století,“ uvedla ČCE v příspěvku na sociální síti. Počítá s pobytovou zelenou terasou, s tepelnými čerpadly, fotovoltaikou, nádrží pro dešťovou vodu nebo se systémem větrání a stínění.

Bratrská škola sídlí v Holešovicích na vedlejším pozemku. Podle ČCE ale půjde také o pobočku Evangelické akademie, tedy církevní pedagogické lyceum a střední odbornou školu. Ta zatím sídlí v Husinecké ulici v Praze 4.

Církevní školství bylo obnoveno po roce 1989, k nejstarším církevním školám vzniklým po revoluci patří právě Bratrská škola zřizovaná Českobratrskou církví evangelickou a Základní škola sv. Voršily v Praze 1. První církevní školy začaly po sametové revoluci vyučovat od školního roku 1990/1991.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 15. ledna 2025 Foto: Pixabay

Exit mobile version