Křesťan dnes

Ekumenickou bohoslužbu v Husinci navštívilo asi 100 lidí

Praha – V Husinci na Prachaticku se dnes konala ekumenická bohoslužba. Byla součástí tradičních Husových oslav, které jsou pravidelně spojené s pietou i kulturním programem. Příští rok, kdy uplyne 610 let od upálení církevního reformátora Jana Husa, budou oslavy větší. Pořadatelé chtějí, aby se jich zúčastnili i čeští vrcholní politici. ČTK to řekla Ludmila Pánková, starostka Husince, který je Husovým rodištěm. Od roku 1990 je 6. červenec v českém kalendáři státním svátkem.

Ekumenická bohoslužba se v Husinci v den svátku koná pravidelně, letos se jí účastnila asi stovka lidí. Prostor pro ni poskytuje Církev bratrská, která Husovy oslavy spoluorganizuje. Na mši promluvil kazatel Robert Hart, který působí v Praze.

SOUVISEJÍCÍHusův odkaz připomenou o státním svátku obřady v Praze či Husinci

V Husinci mohou lidé navštívit také Husův rodný dům, spravuje ho Církev československá husitská. Její kazatel povede dnes v 17:00 další bohoslužbu v malé Husově kapli.

Tradice Husových oslav v jeho rodišti se odvíjí od roku 1869. První připomínky se nesly ve znamení 500 let od Husova narození. Konaly se i za první republiky. Komunistický režim udělal ze vzpomínky Okresní mírové slavnosti. K původní myšlence, připomínání odkazu Jana Husa, se městečko vrátilo v roce 1990. V minulosti se oslav zúčastnili i prezidenti Václav Havel nebo Václav Klaus.

Letošní Husovy oslavy v Husinci začaly v pátek odpoledne. Vrcholem pátečního programu byl průvod městem a pietní vzpomínka v zahradě Centra Mistra Jana Husa. Dnes večer je ukončí koncert Luboše Pospíšila.

Oslavám předcházel 4. července hudební Husfest, který navštívilo asi 1000 lidí. Konal se v Dolním parku, ale příští rok se vrátí na sportoviště s nově vybudovaným zázemím a větší kapacitou, což podle Pánkové umožní festival žánrově rozšířit.

K uctění Husovy památky se dnes v 15:00 uskuteční tradiční bohoslužba také v pražské Betlémské kapli. Povede ji patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta spolu s farářkou Lenkou Gláserovou a plzeňským biskupem Lukášem Bujnou. Kázání pronese královéhradecký biskup Pavel Pechanec.

Hus katolickou církev kritizoval za odvrácení od jejích prvotních ideálů, odmítal její institucionalizaci, poukazoval na kněží žijící v hříchu či na kupčení s odpustky. Církev ho označila za kacíře a na kostnickém koncilu 6. července 1415 byl Hus upálen.

Kromě snah o reformu církve i společnosti je Husovi připisováno autorství traktátu O českém pravopise, který odstranil z češtiny spřežky a zavedl diakritická znaménka.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 6. července 2024 Foto: Wikimedia Commons

Exit mobile version