Křesťan dnes

Duka ve Staré Boleslavi vzpomněl na války i T.G. Masaryka

Stará Boleslav – Na Mariánském náměstí ve Staré Boleslavi se dnes uskutečnila tradiční poutní mše. Připomíná světce a patrona české země svatého Václava, který byl v tomto místě v roce 935 zavražděn. Kardinál Dominik Duka ve své promluvě mimo jiné vzpomínal na útrapy Čechů během světových válek a obou totalit, mluvil o odhodlání bránit vlast a zmínil se také o prvním československém prezidentovi Tomáši Garriguu Masarykovi. Mši, kterou sloužil arcibiskup Jan Graubner, sledovaly tisíce lidí.

Duka během své řeči citoval z Masarykova díla Světová revoluce. „V naší demokratické republice opravdová svoboda svědomí, tolerance a uznávání dobrého a lepšího musí být nejen glorifikována, nýbrž také praktikována a to ve všech oborech veřejného života. Ježíš, ne Caesar, toť smysl našich dějin a demokracie,“ citoval Duka knihu. S odkazem na citát prohlásil, že je nutné se na Masaryka neodvolávat jen vytrženými větami. „Myslíme, že je na výsost pokrytecké pod praporem tohoto muže (T.G.M.) bojovat proti křesťanům a našim církvím, upírat plné právo na částečné vyrovnání státu s církvemi,“ řekl Duka zřejmě v souvislosti s návrhem na zdanění církevních restitucí.

Duka mluvil také o utrpení lidí během válek i obou totalit. „S tímto vědomím bychom se měli zamyslet nad naším vztahem k národu a našim dějinám a k naší vlasti,“ řekl. Následně položil otázku, jak dalece jsou lidé ochotni svou zem chránit a zajistit v ní bezpečný domov dětem a starcům. „Je mezi námi dost takových, kteří z bitvy utečou, protože nemají k zemi ten pravý milující vztah. Nemysleme si ani minutu, že síla vojska se měří počtem zbraní. Je jí totiž jen míra odhodlání bránit svou vlast,“ řekl kardinál.

Duka zahájil svou promluvu zmínkou, že při svatováclavské pouti vystupuje silně do popředí i jinak vždy přítomný vojenský, armádní a bezpečnostní prvek, připomněl, že i svatý Václav sám nejednou vojensky vystoupil, jako tomu nasvědčují poranění na jeho lebce. „V tento výroční den svatováclavské pouti stojíme před památkou bezpočtu statečných mužů, odhodlaných žen a nevinných dětí. Obávám se, že většina naší společnosti si neuvědomuje, o jak rozsáhlé utrpení v první světové válce šlo,“ řekl Duka.

Mše se zúčastnil mimo jiné předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), další senátoři a poslanci a zástupci armády a velvyslanci.

Kromě poutní mše se v souměstí Brandýs nad Labem – Stará Boleslav dnes koná i řada dalších akcí. Například na náměstí sv. Václava se pořádají historické trhy, v bazilice svatého Václava se pak od 17:00 uskuteční chrámový koncert.

Mariánské náměstí a jeho širší okolí je uzavřeno pro dopravu, lidé musí svá vozidla zaparkovat na okraji města nebo v menších postranních ulicích. Na dopravu i bezpečnost dohlíží policie. Začátek mše narušily vulgární výkřiky obyvatele jednoho z okolních domů, který pokřikoval na promlouvající představitele církve. O muže se na místě začala zajímat policie.

Stará Boleslav je nejstarším českým poutním místem spojeným se svatováclavskou tradicí i mariánským kultem. Tradičně se tam 28. září u příležitosti svátku svatého Václava scházejí tisíce věřících. Národní svatováclavskou pouť obnovila v roce 2003 římskokatolická církev. Při své návštěvě v roce 2009 na ni zavítal papež Benedikt XVI. Tehdy na akci dorazilo 50.000 lidí. Ve Staré Boleslavi se vedle duchovního programu konají koncerty a tradiční pouťové zábavy.

Svatý Václav byl zavražděn svými odpůrci, mezi něž patřil také jeho bratr Boleslav I. Za věčného vládce české země byl prohlášen už ve 12. století, svatováclavský kult rozšířil po Evropě Karel IV. Za druhé světové války byl zneužit nacisty, komunistický režim zase vydával Václava za slabocha. Státním svátkem je 28. září od roku 2000 a v kalendáři je označen jako Den české státnosti.

 

Autor: ČTK  Foto: YouTube, Domik Duka, ilustrační  

Exit mobile version