Praha – Duchovní služba armády si připomněla 25 let své existence, za usilování o její vznik dnes dostal Záslužný kříž ministryně obrany Josef Šupa. Podle hlavního kaplana duchovní služby Jaroslava Knichala v sobě práce vojenského kaplana pojí lásku k Bohu a lásku k vlasti, zároveň se nevyhne výzvám a napětí. Knichal dnes při příležitosti výročí sloužil ekumenickou bohoslužbu ve vojenském kostele sv. Jana Nepomuckého na Hradčanech. V duchovní službě působí v současnosti 37 kaplanů.
Základním obsahem služby vojenského kaplana je podle Knichala služba přítomnosti, tedy provázení a doprovázení vojáků všude tam, kde se nacházejí, ať už v mírových misích nebo v zahraničních operacích. „Prožívá s nimi radosti i starosti osobního nebo služebního charakteru,“ uvedl Knichal. Důležité podle něj je, aby vojenský kaplan dokázal svým osobním způsobem a svým přístupem k životu oslovit a získat důvěru vojáků.
SOUVISEJÍCÍ – Soud se zastal nemocniční kaplanky, vede spor o výpověď s arcibiskupstvím
Součástí oslavy výročí je také předání Záslužného kříže ministryně obrany, za usilování o vznik duchovní služby armády na začátku 90. let minulého století ho převzal Josef Šupa. Ten v roce 1957 emigroval do Spojených států, kde vystudoval teologii a stal se vojenským kaplanem. V 90. letech se na rok vrátil do Československa a jako poradce ministra obrany usiloval o vznik duchovní služby v Československé armádě.
Bohoslužby se zúčastnil také náčelník generálního štábu Armády ČR Karel Řehka. Podle něj se duchovní služba stala nedílnou součástí armády, práce kaplanů je podle něj důležitá a nenahraditelná. Na mši promluvil i pražský arcibiskup a předseda České biskupské konference Jan Graubner, který poděkoval za práci vojenským kaplanům, kteří podle něj naslouchají, povzbuzují, doprovázejí a zprostředkovávají boží blízkost.
Duchovní služba armády vznikla v roce 1998. O dva roky dříve začal působit první vojenský kaplan v české jednotce IFOR/SFOR v Bosně a Hercegovině. Služba vznikla na základě dohody o spolupráci mezi ministerstvem obrany, Ekumenickou radou církví a Českou biskupskou konferencí. Současná duchovní služba navazuje na odkaz vojenských kaplanů z prvorepublikové armády, za 25 let jí prošlo více než 60 duchovních. V současnosti v ní slouží dvě kaplanky a 35 kaplanů z 11 křesťanských církví.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 18. září 2023 Foto: Pixabay – ilustrační