Křesťan dnes

Duchovní pomoc nabízejí kněží i psychologové

Praha – Duchovní, psychologickou a terapeutickou pomoc se zvládáním náročné situace, kterou ve společnosti způsobilo šíření koronaviru, nabízí církev, psychologové, terapeuti i studenti. Jednotlivci i skupiny své služby chtějí poskytovat proto, že krizové linky jsou přehlcené dotazy týkajícími se hlavně ochrany zdraví a zajištění materiálních potřeb. Karanténa má ale také dopady na psychiku lidí a strach a úzkost z nejistoty se šíří rychleji než nákaza.

Česká biskupská konference nabízí věřícím duchovní pomoc na telefonu po celé České republice. Na kněze, kteří se dali k dispozici na výzvu biskupů a jsou ochotni vykonávat tuto službu, se mohou obrátit všichni, kteří v době pandemie potřebují podporu nebo povzbuzení. Lidé kontakty na ně najdou na webu. Při telefonickém rozhovoru se kněží budou snažit zvládnout nastalou situaci nebo volajícího nasměrují tak, aby se jim v dané situaci dostalo co nejlepší pomoci, sdělila ČTK mluvčí ČBK Monika Klimentová.

Platforma Terap.io nabízí online psychoterapii zdarma. Klient se s terapeutem může spojit přes video, audio, či chat. Aktuálně nabízí třicetiminutová sezení zdarma všem, kteří potřebují akutní psychologickou pomoc v tíživé situaci spojené s koronavirem Covid19, sdělil ČTK spoluzakladatel platformy Chadi Moussawi.

Aktuálně Terap.io nabízí pomoc 60 terapeutů a krizových interventů. Na platformě je v současnosti vypsáno přes 80 volných sezení zdarma do konce března a postupně se přidávají další. „Snažili jsme se co nejvíce zpřístupnit sezení i méně technicky zdatným lidem a seniorům, na webu jsme proto nahráli videonávod, jak se na sezení přihlásit. Nepotřebují k tomu nic než počítač a emailovou adresu,“ uvedl Moussawi.

Další psychologové se sdružují na webu www.delamcomuzu.cz. „Současná situace představuje pro řadu lidí enormní psychickou zátěž. Ať již jde o ty, kteří se bojí nákazy, jsou nemocní či mají někoho takového mezi nejbližšími. Nebo o lékaře, sociální pracovníky, odborníky v laboratořích či v záchranných službách. Těm všem chceme touto cestou alespoň nějak pomoci,“ uvedl autor projektu, psychoterapeut Pavel Pařízek.

Epidemie koronaviru není jen záležitostí fyzického zdraví, obrovský dopad má na celou společnost, vztahy v rodinách i širších komunitách a na ekonomiku. Psychologové apelují na to, že lidé by měli raději požádat o pomoc, než v sobě své obavy a frustrace dusit. Může jít o jednorázovou intervenci nebo opakovanou konzultaci.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 19. březen 2020  Foto: Unsplash – ilustrační

Exit mobile version