Křesťan dnes

DOPAMIN: MOBILNÍ ZOMBIE – Závislost na online technologiích může mít fatální následky

Sociální sítě, jako jsou Facebook a Instagram, zásadně změnily způsob, jakým jako jednotlivci i společnost uvažujeme. Stáváme se závislými na dopaminu, hormonu štěstí, který získáváme na základě uznání od ostatních uživatelů v podobě lajků, sdílení, komentářů, srdíček… Tato závislost může podle odborníků vyústit až psychický rozklad osobnosti, deprese a stavy úzkosti srovnatelné se stavy při užívání drog. O problematice nebezpečné závislosti na sociálních sítích pojednává nově vznikající celovečerní dokument s názvem Dopamin: mobilní zombie. Jeho premiéra je naplánována na podzim 2020. Návazná kampaň na školách bude šířit osvětu o této formě závislosti.

Podle výzkumu společnosti Milward Brown průměrný člověk v ČR stráví před obrazovkou, monitorem nebo displayem mobilu více než 7 hodin denně, z čehož více než polovinu tvoří sledování sociálních sítí. Odborníci v oblasti psychologie a psychiatrie publikují stále více studií o vlivu používání sociálních sítí na duševní zdraví, které prokazují, že existuje přímá spojitost mezi používáním sociálních sítí a výskytem úzkostí a deprese. Narůstající závislost na sociálních sítích se rozhodně nevyplatí podceňovat, protože abstinenční příznaky jsou srovnatelné jako při užívání drog.

„Když umístíme závislého na heroinu a častého uživatele sociálních sítí do tunelu magnetické resonance, tak se v mozku rozsvítí úplně stejné trasy,“ potvrzuje MUDr. Martin Jan Stránksý.

Věděli jste, že…

  • –  v České republice se ročně stane 10 tis. autonehod kvůli
    mobilům za volantem? – v USA zaznamenávají ročně téměř 6 tisíc obětí takzvaného

    distracted walking neboli nesoustředěné chůze?

  • –  ročně zemře ve světě přes 100 lidí jenom kvůli pořizování selfie?
  • –  spotřeba psychofarmak se ve světě za 20 let zvedla šestinásobně?
  • –  míra duševních problémů u dívek mezi 10 a 14 lety vzrostla o 170 % za posledních 8 let? A že za

    primární důvod byla označena sociální média?

  • –  podle statistik společnosti Facebook čítala tato sociální síť v polovině loňského roku celosvětově 2,7

    miliardy aktivních uživatelů?

  • –  jen v České republice evidoval Instagram v září 2019 celkem 2 275 000 uživatelů, což představuje 21,4

    % z celé naší populace? A že nejpočetnější skupinou na českém Instagramu jsou lidé ve věku 18-24 let

    (730 000 uživatelů)?

    (zdroj: Americká národní bezpečnostní rada, SÚKL, Tristan Harris, Facebook, Instagram)

Nyní k problematice závislosti na sociálních sítích vzniká celovečerní film s názvem Dopamin: mobilní zombie „Jedná se o filmový dokument pojednávající o pozadí sociálních sítí a online světa. Ukážeme vám, že to, co považujeme za usnadnění každodenního života a krok společnosti kupředu, může mít ve výsledku zcela opačný efekt. Závislí na dopaminu – hormonu štěstí – žijeme ve smyčce společenského uznání a jsme oběťmi jednoduché psychologie těchto platforem,“ říká Adam Janata, autor projektu Dopamin, a dodává:

„Nejste závislí? Vydrželi byste být týden off-line a bez telefonu? V dokumentu uvidíte tento a mnoho dalších experimentů s našimi vybranými dobrovolníky, kteří vás nechají nahlédnout do svého života. Zažijete s nimi reálnou sociální síť, bez mobilu a bez internetu, pod dohledem odborných respondentů z oborů psychologie, neurologie, kyber bezpečnosti a vývoje aplikací. Společně vám ukáží sociálních sítě od jejich vzniku, až po dopady na náš mozek, psychiku a soukromí. Zkuste si jednou zapomenout doma telefon a vyrazit někam bez něj. Budete překvapeni!“

Svoji dřívější závislost na sociálních sítích popisuje ve snímku také dnes čtyřiadvacetiletá Anna – dívka, která se 28 x pokusila o demonstrativní sebevraždu: „Postupně jsem začala omezovat své koníčky, přátele, přestala jsem i dávat pozor v hodinách. Začala jsem být velice často nervózní, myšlenkami úplně někde jinde, dokonce jsem byla i agresivní, protože jsem měla zlý pocit, když jsem nebyla online. Začala jsem se trápit a uzavírat se do sebe, dokázala jsem strávit celé dny na Facebooku i na Instagramu. Začala jsem omdlévat, skoro denně, křičela jsem a byla sprostá, když jsem měla nějakou domácí povinnost nebo byla donucena si psát úkoly. Nakonec mi diagnostikovali panickou ataku, úzkosti, které byly příčinou stresu či strachu tak velkého, že jsem nedokázala ovládat svou mysl.“

Téma je tak zásadní, protože se týká téměř každého, kdo nosí chytrý telefon v kapse. Film Dopamin: mobilní zombie má v plánu šířit osvětu na toto téma a každému poskytne zásadní informace, jak s problémem naložit. Tímto filmem však iniciativa nekončí. „Dopamin bude pokračovat jako osvětová kampaň. Budeme přednášet a promítat snímek na školách dětem i rodičům, protože to je ta nejohroženější skupina lidí,“ uzavírá Adam Janata.

Ve filmu Dopamin se objeví mimo jiné Kamil ,,Kazma“ Bartošek, youtubeři Pimps a další. Premiéra snímku DOPAMIN je plánována na podzim 2020. Více informací na http://www.mobilnizombie.cz

 

Autor: Tisková zpráva

Exit mobile version