Křesťan dnes

V domovském sboru Petra Jaška se uskutečnila děkovná bohoslužba za jeho propuštění

Petr Jašek během děkovné bohoslužby

 

V neděli 5. března 2017 se ve sboru Církve bratrské Kladno (CB) uskutečnila děkovná bohoslužba za návrat Petra Jaška, který byl zadržen a vězněn v Súdánu.

Po zahájení bohoslužby a úvodních chválách přivítal Petra Jaška a jeho rodinu pastor sboru Daniel Kaleta. Během své promluvy shrnul příběh Petra Jaška v Súdánu, jeho zatčení, obvinění a uvěznění, kdy během uplynulých čtrnácti měsíců vystřídal několik věznic a byl súdánským soudem odsouzen na doživotí. Pastor poděkoval české diplomacii, která po osobním jednání se súdánskými představiteli prosadila propuštení Petra Jaška na svobodu.

Daniel Kaleta dále hovořil o tom, jak kladenský sbor reagoval na zatčení jejich člena. Došlo k semknutí věřících a začaly se organizovat pravidelné modlitební a postní řetezce. V Česku pak vznikla petice a za Jaškovo propuštění se modlili lidé z různých církví a denominací. V závěru promluvy byly rodině Petra Jaška předány dary na uvítanou a staršovstvo sboru se modlilo za celou rodinu.

Petr Jašek během děkovné bohoslužby

Petr Jašek v úvodu své řeči zmínil, že dnešní bohoslužba je jeho první setkání s domovským sborem, se staršovstvem sboru se setkal hned po svém návratu do Čech. Ve své zhruba hodinové promluvě popsal události, které prožil ve vězení. Do Súdánu se nevydal jako misionář, ale jako pracovník charitativní organizace, pro kterou pořizoval dokumenty o pronásledování místních křesťanů. V den odletu byl na letišti zadržen tajnou policií a uvězněn.

Ve věznicích byl vystaven fyzickým a psychickým útokům ze strany věznitelů a spoluvězňů. Vnitřně bojoval se starostmi o svou rodinu, obě jeho děti v době věznění dokončovaly svá studia nebo jejich důležité etapy. Věznitelé, mezi které patřil například člen osobní stráže Usamy bin Ládina, mu opakovali, že k propuštění postačí zřeknout se víry a konvertovat k islámu.

Jašek se ve vězení pokoušel držet hladovku, ale z důvodu zhoršení zdravotního stavu a převezení do nemocnice, ji posléze ukončil. Vzhledem ke zdravotnímu stavu také začal ztrácet paměť. Jedna z pozitivních změn v jeho situaci bylo obdržení Bible, kterou mu obstarala rodina českého kulturního atašé. Bibli od začátku do konce přečetl za tři týdny. Začala se mu vracet paměť a on se odhodlal k systematickému učení biblických pasáží zpaměti.

V dalším vězení (byl držen celkem na pěti různých místech) se v cele setkal s dvěma místními pastory. Vězení kromě mešit disponovalo také kaplí, kde začali společně sloužit bohoslužby. Na Štedrý den jejich kázání poslouchalo na 200 lidí. Na bohoslužby směli přicházet také vězni z cel smrti.

Jednou z hlavních věcí, které Petr Jašek uvedl, že se ve vězení naučil, je čekat na Boha, na jeho zásah, jeho jednání, které se nemusí dostavit okamžitě, ale může trvat několik let.

V závěru bohoslužby pak krátce vystoupil předseda Rady Církve bratrské Daniel Fajfr.

Z kázání Petra Jaška byl pořízen záznam, který je volně k dispozici na internetových stránkách sboru Církve bratrské Kladno.

 

Text: Lukáš Pokorný
Foto: Sbor Církve bratrské Kladno a Tomáš Coufal, Život víry

Exit mobile version