Křesťan dnes

Do zákoutí Lorety Rumburk se mimořádně podívali turisté

Rumburk – Do prostor Lorety Rumburk, které jsou obvykle nepřístupné, se v sobotu podívalo padesát turistů. Ve dvou skupinách sestoupili do krypty klášterního kostela sv. Vavřince a vystoupali pod střechu loretánské kaple. Porovnat mohli původní barokní hodinový stroj s tím současným. Příležitost podívat se do zákoutí ceněné památky bude zase za rok.

Do Rumburka přijeli za mimořádným zážitkem lidé z Prahy, Liberce či Děčína. S pestrým výkladem je provedla Klára Mágrová. Nahlédnout mohli i do odvodňovací chodby z 18. století. Obdiv sklidily zvony v hlavní věži.

Podzemní prostory pod Loretou a bývalým kapucínským klášterem u kostela sv. Vavřince v Rumburku se budovaly od 17. století do let druhé světové války. „Využívaly se pro různé účely, a to nejčastěji jako odvodňovací chodby, krypty sloužily k pohřbívání. Součástí podzemních prostor byly i protiletecké kryty z druhé světové války,“ uvedla Mágrová.

Podzemní prostory pod Loretou Rumburk jsou podrobně zmapovány. Veřejnosti však nejsou běžně přístupné. „Do podzemí se mohou lidé podívat prostřednictvím výstavy Loretánské podzemí v Rumburku a stejnojmenné brožury, která na fotografiích a plánech dokumentuje 189 metrů podzemních prostor, dvě krypty a řadu sklepů pod areálem loretánské kaple a bývalého kapucínského kláštera,“ uvedla Mágrová.

Barokní památka je spojena s dílem architekta Johanna Lucase Hildebrandta a sochaře Franze Bienera. Je to zvláštní typ kaple stylově napodobující Svatou chýši v Loretu, legendární obydlí Panny Marie. Loreta v Rumburku patří svou reliéfní a sochařskou výzdobou mezi nejhodnotnější v Česku, je významným mariánským poutním místem. Roku 1964 byla prohlášena kulturní památkou. Je ve správě Římskokatolické farnosti – děkanství Rumburk.

Přes léto se mohou podívat do Lorety návštěvníci denně kromě pondělí. Na 16. a 23. července a 13. a 20. srpna jsou naplánovány večerní prohlídky při svíčkách a speciální dětské prohlídky začínají vždy v 15:00.

Loretánský areál je od roku 1995 vyhledávaným cílem turistů z České republiky i ze zahraničí. Od roku 1996 se obnovuje.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 14. července 2019  Foto: rumburk.farnost.cz

Exit mobile version