Ostrava – Do ostravsko-opavské diecéze se vrátila pětice zvonů zrekvírovaných za druhé světové války. Od pátku je lidé mohou vidět v ostravské katedrále Božského Spasitele. V polovině dubna se tam uskuteční i slavnostní bohoslužba s uvítáním zvonů, které se vrátí zpět do svých původních farností. ČTK to řekl mluvčí biskupství Ondřej Elbel.
Zvony před více než 80 lety zabavili nacisté a odvezli je do Německa. Zpět do diecéze se vracejí díky projektu Zvony míru pro Evropu. „V něm se německá diecéze Rottenburg-Stuttgart rozhodla vrátit do střední a východní Evropy některé zvony, které v západním Německu zůstaly po druhé světové válce. Během konfliktu totiž nacistická válečná mašinérie rekvírovala různé zvony, které typicky skončily v tavících pecích. Některé vzácnější zvony ale válku přečkaly a v poválečném chaosu se ocitly v různých německých farnostech,“ uvedl Elbel.
SOUVISEJÍCÍ – Varhany z ostravské katedrály míří do Košic, v neděli je lze slyšet naposled
Návrat zvonů v minulosti podle něj nebyl možný i vzhledem k nástupu komunismu ve východní Evropě. „Rottenbursko-stuttgartský diecézní biskup Gebhard Fürst se spolu se svými spolupracovníky rozhodl tuto historickou křivdu napravit a nechal vytipovat zvony, které se po válce nevrátily do východní Evropy,“ řekl mluvčí.
Postupně se tak začaly zvony vracet zpět, kromě Česka například i do Polska. V roce 2021 už se svého zvonu z roku 1649 dočkali třeba v Píšti na Opavsku. „Projekt je velmi náročný, protože pro uprázdněná místa ve věžích německých kostelů nechávají farnosti odlévat nové zvony,“ doplnil Elbel.
Zvony získají zpět farnosti z Oldřišova a Třebomi na Opavsku, Věřňovic u Dolní Lutyně a Doubravy na Karvinsku i z Třanovic na Frýdecko-Místecku. Nejstarší zvony jsou z Oldřišova a Třebomi, odlité byly v roce 1507 a 1511, doubravský a věřňovický zvon pocházejí z 18. století.
„Nejmladší je třanovický zvon, který farnost pořídila v roce 1932. Jeho specifikem je, že nakonec nezamíří do domovských Třanovic, protože by s tamními novými zvony neladil. Přibude ale do zvonice v Hnojníku, odkud do Třanovic kněz dojíždí,“ řekl Elbel. Ve zvonové komoře v Hnojníku se nachází bronzový zvon z roku 1932. Zvonová stolice má ale dvě volná místa pro další zvony, tudíž ji není třeba upravovat.
Slavnostní vítání zvonů spojené s bohoslužbou je v katedrále Božského Spasitele připraveno na 13. dubna od 15:30.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 7. dubna 2024 Foto: Wikimedia Commons