Křesťan dnes

Dnes večer začíná osmidenní židovský svátek chanuka, známý jako svátek světel

Praha – Dnes večer začíná osmidenní židovský svátek chanuka, známý jako svátek světel. Chanukový svícen se v 18:00 rozsvítí například na pražském nádraží Bubny. Světlo devítiramenného svícnu se v časové posloupnosti roku blíží křesťanským vánočním tradicím, letos se s nimi dokonce kryje. Lidé, kteří přes nádraží Bubny před více než 80 lety odcházeli lidé pro svůj židovský původ do ghett, ve svých rodinách často udržovali obě tradice.

Na nádraží už několik let vzniká Památník ticha, aby hrůzy totalitních režimů připomínal. Svíce na Bubnech bude zapálena již počtvrté a v této podobě naposledy, protože se plánuje přestavba místa a výstavba nové budovy Památníku ticha.

SOUVISEJÍCÍV Plzni začal židovský svátek chanuka, Starou synagogu ozářily světelné projekce

První svíci za hudebního doprovodu rozsvítí společně zemský rabín Karol Efraim Sidon a vrchní pražský rabín David Peter, kteří uvedou tento akt i slovem. O hudební doprovod se postará orchestr Šarbilach, autorem designu chanukového svícnu je David Vávra.

Chanuka je jeden z významných svátků židovské tradice. Připomíná podle ní zázrak při opětovném vysvěcení jeruzalémského chrámu po povstání Makabejských ve druhém století před naším letopočtem. Podle tóry našli Židé v chrámu jen jednu zapečetěnou nádobku s olejem, díky které by chrámový svícen hořel jen jediný den. Nakonec ale zázračně vydržel plát osm dní, během kterých byl připraven a posvěcen nový olej.

Nejznámějším chanukovým předpisem je zapalování svícnu chanukia, který má osm ramen pro osm svíček v jedné řadě a jedno rameno oddělené pro pomocnou svíci zvanou šamaš (sluha). Svíčky se zapalují postupně, každý den vždy o jednu víc.

Organizátoři při příležitosti chanuky zároveň dnes zpřístupní od 15:00 do 20:00 část expozice Album G. T. představující doposud nezveřejněné fotografie a nově objevené osudy lidí z ghetta Terezín. Čtyři desítky fotografií se našly v pozůstalosti bývalého redaktora Československého rozhlasu Milana Weinera. Expozice zahrnovala i osm velkoformátových fotografií obyvatel tehdejšího ghetta, po jejichž identitě organizátoři výstavy ve spolupráci s řadou historiků, institucí i širokou veřejností více než rok pátrali.

Putovní variantu výstavy organizátoři před několika dny přesunuli u příležitosti konce předsednictví České republiky v radě EU do budovy Evropského parlamentu v Bruselu. Nyní má přejít pod Česká centra a zastupitelské úřady, které ji budou prezentovat v následujících dvou letech. V roce 2023 chystá Památník ticha vystavit Album G. T. ve velkém rozsahu včetně dosud veřejnosti neodhalených identit zbylých tváří z fotografií, které nyní procházejí další částí výzkumu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 18. prosince 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version